Plus z ambitnymi planami rozwoju 5G w przyszłym roku

Plus z ambitnymi planami rozwoju 5G w przyszłym roku

Wiadomo już, że plan operatora sieci Plus na rozbudowę sieci 5G w 2020 roku, uda się zrealizować. Już w listopadzie, w zasięgu sieci nowej generacji, znajdzie się 5 milionów ludzi, do których sygnał dotrze z ponad 700 aktywnych stacji bazowych. 2021 rok będzie, pod tym względem, jeszcze lepszy!

Plus nie ma zamiaru się zatrzymywać

Zgodnie z planami ogłoszonymi początkiem 2020 roku, na przestrzeni jego trwania, w zasięgu sieci 5G od Plusa miała znaleźć się, przede wszystkim, aglomeracja Warszawska oraz kilka większych miast na zachodzie Polski. Plan udało się zrealizować, a operator myśli już o kolejnych inwestycjach. Właśnie poznaliśmy ich szczegóły. Bardzo ambitne, muszę przyznać.

Plus 5G

5G w każdym mieście wojewódzkim

Na przestrzeni 2021 roku, sieć 5G od Plusa, na częstotliwości 2600 MHz, ma dotrzeć do 11 milionów mieszkańców Polski. Plany zakładają budowę infrastruktury 5G w każdym z obecnych i byłych miast wojewódzkich. W praktyce, oznacza to budowę tysiąca nowych stacji bazowych. Dzięki temu, mieszkańcy nawet nieco mniejszych miejscowości, będą mogli korzystać z dostępu do internetu o parametrach dotychczas zarezerwowanych wyłącznie dla łącz kablowych.

Plus 5G

Sprzętu nie braknie

Co istotne, w ofercie Plusa, cały czas pojawiają się nowe urządzenia, gotowe do pracy w sieci 5G. Znajdziemy w niej sprzęty od takich dostawców jak Samsung, Huawei, Motorola, Xiaomi, ZTE, Oppo i LG.

Plus 5G

Partnerzy technologiczni: Nokia i Ericsson

Budowa sieci 5G na częstotliwości 2600 MHz, którą obecnie realizuje Plus, możliwa jest dzięki współpracy z europejskimi dostawcami infrastruktury sieciowej: Nokią i Ericssonem. Korzystanie z tej częstotliwości nie oznacza jednak, że operator nie planuje uczestniczyć w aukcji pasm docelowych: 3,4-3,8 GHz. Po rozstrzygnięciu aukcji, częstotliwość 2600 MHz będzie używana po to, by zasięgiem 5G pokryć jeszcze większy obszar.

Nadchodzi przełomowy rok

Rok 2021 zapowiada się na przełomowy dla rozwoju 5G w Polsce. Najprawdopodobniej wtedy zostanie rozstrzygnięta pierwsza z aukcji częstotliwości docelowych, a operatorzy, poza udziałem w aukcji, będą konsekwentnie rozbudowywali swoją infrastrukturę. 5G dla każdego jest już tuż, tuż.