Play powiększa zasięg sieci 5G w Polsce
Play powiększa zasięg sieci 5G w Polsce | fot. play.pl

Play rozszerza sieć 5G w Polsce

Mimo coraz szerszej kampanii dezinformacji na temat 5G, sieci komórkowe w Polsce, w tym Play, nie ustają w rozbudowie infrastruktury, która zapewni dostęp do najszybszej sieci jak największej licznie osób. My obalamy mity a sieci pracują, by jak najszybciej zapewnić niezawodne łącza.

Już ponad 50 miast

Niedawno było pierwsze miasto, obecnie będzie już 53 miasta w zasięgu 5G od Play
Niedawno było pierwsze miasto, obecnie będzie już 53 miasta w zasięgu 5G od fioletowego operatora | fot. play.pl

Od grudnia 2019 roku, kiedy Play poinformował o planach szybkiego wdrożenia sieci 5G i od uruchomienia pierwszego nadajniki w styczniu tego roku, fioletowy operator obejmuje superszybkiej zasięgiem już 53 miasta. Chwali się przy tym, że są to nie tylko duże aglomeracje, ale także mniejsze miejscowości.

Sieć 5G w Play wykorzystująca pasmo 2100 MHz z największych miast obejmuje między innymi Warszawę, Kraków i Wrocław. Z tych mniejszych wymiana takie jak Augustów, Zakopane, Szczyrk, Bukowina Tatrzańska, Karpacz, Giżycko, Mrągowo, Kołobrzeg, Ustka i Władysławowo.

Trwa rozbudowa i modernizacja

Jean Marc Harion, CEO Play, powiedział:

Play jako pierwszy operator w Polsce już w grudniu 2019 r. uruchomił 5G z wykorzystaniem pasma 2100 MHz i zgodnie z zapowiedziami kontynuuje wdrażanie tej nowoczesnej technologii w całym kraju. Z początkiem czerwca 2020 uruchomiliśmy ponad 500 stacji 5G, które do końca miesiąca obejmą swym zasięgiem 53 miasta i miejscowości. W ciągu najbliższych miesięcy będziemy dalej przystosowywać naszą sieć do technologii 5G w częstotliwości 2100 MHz, ale to dopiero początek. Maksymalizacja korzyści z technologii 5G dla klientów wymaga jeszcze rozdysponowania dodatkowych częstotliwości dedykowanych 5G. Mamy nadzieję na szybkie wznowienie aukcji, zwłaszcza, że trwająca obecnie pandemia jeszcze wydatniej pokazała, jak ważny dla społeczeństwa jest dostęp do nowoczesnej sieci, jaką jest sieć 5G.

Nowe możliwości

Gęsta sieć 5G oraz powszechna dostępność urządzeń, które będą w stanie obsłużyć tę technologię zapewni użytkownikom nową jakość korzystania z internetu mobilnego. Jak wiemy szybki i stabilny internet mobilny jest motorem napędowym dla urządzeń Internetu Rzeczy. Operator w swoistej informacji prasowej zauważył także, że w ostatnich miesiącach wszyscy mogliśmy zaobserwować jak istotny jest dostęp do internetu. Możliwość zdalnej pracy, nauki oraz rozrywki stała się powszechnym standardem. By zapewnić jak najmniej problemowe korzystanie z różnych urządzeń w domowych warunkach Play zauważa, ze konieczna jest nieustanna modernizacja i rozwój sieci komórkowych, aby ich zasięg i przepustowość wzrastały w odpowiedzi na zapotrzebowanie.

Plany na przyszłość

Fioletowy operator deklaruje gotowość do udziału w aukcji nowych częstotliwości sieci 5G. Miała się ona rozpocząć pod koniec kwietnia, ale z wiadomych względów została przesunięta. O tych problemach informowaliśmy na naszym portalu. Play podkreśla także, że postęp w rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej możliwy będzie jeśli sprzyjające będzie także otoczenie inwestycyjne. Wśród konieczności wymienił niezbędną harmonizację norm w zakresie pola elektromagnetycznego w polskim porządku prawnym. Myślę, że równie ważne będzie przeciwdziałanie kampanii dezinformacyjnej, której efekty mogliśmy obserwować w ostatnich aktach wandalizmu (o których więcej przeczytasz tutaj), które zdecydowanie potępiamy.