Play powiększa zasięg sieci 5G w Polsce
Play powiększa zasięg sieci 5G w Polsce | fot. play.pl

5G w Play dla przeszło 35% populacji Polski. Już od końca lipca

Operatorzy mobilni nie ustają w trudzie rozbudowy sieci 5G na już posiadanych częstotliwościach. Choć aukcja częstotliwości 3,6 GHz wydaje się oddalać coraz bardziej, wykorzystanie obecnych zasobów sprawia, że stacji bazowych 5G w Polsce przybywa. Ostatnio statystykami podzielił się operator sieci Play, który dołączył do grona największych sieci 5G w Polsce.

Każdy jest największy

Jak czytamy w komunikacie prasowym opublikowanym przez Play, do końca lipca br. (…) Play stanie się największą siecią 5G w Polsce. Nie ukrywam, że czytając taką deklarację, lekko się zaśmiałem, ponieważ dokładnie takie samo zdanie padło z ust przedstawicieli Plusa i T-Mobile. Cóż…chyba muszą dogadać się sami między sobą, kto jest naprawdę największy.

Oddzielmy jednak marketing od suchych faktów, a te, w przypadku Play, prezentują się naprawdę nieźle.

Tysiące stacji bazowych, miliony klientów w zasięgu

Kolejna faza rozbudowa sieci 5G w Play, na obecnie posiadanych częstotliwościach, zakończy się wraz z lipcem 2021 roku. Operator deklaruje, że na koniec bieżącego miesiąca będzie mógł pochwalić się 2576 nadajnikami obsługującymi 5G. Jak czytamy, to wystarczy do zapewnienia łączności 5G dla 35% mieszkańców Polski.

Wspomniane 35% mieszkańców Polski zamieszkuje 700 miejscowości, co oznacza, że sygnał 5G tego operatora obecny będzie nie tylko w największych ośrodkach miejskich, ale też tych nieco mniejszych.

DSS – klucz do właściwej pracy sieci

Jako że polscy operatorzy wciąż nie mogą budować 5G w pasmie docelowym, korzystają z obecnie posiadanych zasobów. W przypadku operatora sieci Play, mowa o częstotliwości 2100 MHz, współdzielonej z technologią 4G LTE. Za optymalne wykorzystanie pasma odpowiada tu technologia DSS – dynamic spectrum sharing, dzieląca pasmo między 4G a 5G, w zależności od rzeczywistego zapotrzebowania.

Dodatkowo Play wykorzystuje synchronizację czasu w sieci, co w połączeniu z DSS stanowi jedno z pierwszych tego typu rozwiązań w skali światowej.

Nasze działania skupiają się na dostarczaniu klientom komfortu korzystania z nowoczesnej sieci. To właśnie innowacyjne rozwiązania i rozwój naszej sieci, w tym technologii 5G, na terenie całego kraju sprawiają, że użytkownicy mogą cieszyć się jeszcze lepszymi parametrami połączenia. Nasze działania sieciowe to konsekwentna, wytężona praca naszych specjalistów,  która nie toczy się na pierwszym planie, natomiast jest kluczowa z perspektywy naszych klientów i zdecydowanie odczuwalna w codziennym korzystaniu ze smartfona, tabletu czy domowego routera.


Michał Ziółkowski, Członek Zarządu i Dyrektor ds. Technicznych w Play