Gogle VR virtual reality Promocje Sale Pexels
Zdjęcie autorstwa Anna Shvets z Pexels

5G zmienia nawyki klientów – raport Ericssona

Czy fakt dostępu do szybkiej i stabilnej sieci bezprzewodowej może zmienić sposób, w jaki korzystają z niej użytkownicy? Czy ludzie chętnie porzucają stare przyzwyczajenia, by w pełni czerpać z technologicznych osiągnięć? Okazuje się, że jak najbardziej tak!

Rosnącej popularności sieci 5G przyglądają się właściwie wszyscy zainteresowani nowymi technologiami, w czym nie ma nic dziwnego. Wiadomo bowiem, że to właśnie 5G może istotnie wpłynąć na wiele branż, wykorzystujących na co dzień łączność internetową. Jej przyspieszenie i poprawa jakości to szansa na zaoferowanie zupełnie nowych usług, zwiększających wydajność przemysłu, ale też mających wpływ na użytkowników indywidualnych.

O tym, jak istotny jest wpływ 5G na zmianę nawyków klientów dowiadujemy się z raportu przygotowanego przez EricssonaFive ways to a better 5G (5 sposobów na lepsze 5G), obszernie cytowanego przez serwis Telko.in.

5G = chmura i AR

Do niedawna, by grać w najnowsze gry w wysokiej rozdzielczości i na jak najwyższym poziomie detali, wymagane było posiadanie bardzo mocnego, a przede wszystkim, drogiego komputera. Współcześnie, dzięki technologii strumieniowania gier, wystarczy odpowiednio szybkie i stabilne połączenie internetowe, by właściwie dowolny komputer, tablet czy smartfon zmienić w urządzenie, na którym, dla przykładu, zagramy w Cyberpunka 2077 z włączoną technologią ray tracing.

Sieć 5G wręcz zachęca do takiego zastosowania łącza internetowego, co widać po statystykach. Jak informuje Ericsson, statystyczny użytkownik sieci 5G poświęca 2 godziny w tygodniu więcej na gry w chmurze i gry AR, niż użytkownik 4G.

WiFi stanie się niepotrzebne?

Jak wynika z badania, dla użytkowników 5G ważniejszy jest zasięg wewnątrz budynków, nawet kosztem niższej prędkości transferu danych czy szybszego zużycia baterii. Skąd to wynika? Dla wielu łączność 5G stanowi połączenie zapasowe w sytuacji, gdy domowa sieć WiFi okaże się zbyt mało wydajna albo z różnych przyczyn odmówi posłuszeństwa.

W krajach, w których operatorzy oferują nielimitowany dostęp do sieci 5G, 22% abonentów rzadziej korzysta z domowego WiFi. Co ciekawe, rzekomo dalsze 10% zadeklarowało, że przestało używać domowego WiFi na swoich smartfonach w ogóle.

Badanie zorganizowane przez Ericssona potwierdza, że 5G to szansa dla naprawdę wielu osób na dostęp do najnowocześniejszych usług cyfrowych, w tym rozrywki. Dynamiczny rozwój sieci nowej generacji istotnie może sprawić, że sposób, w jaki korzystamy z internetu na co dzień, zmieni się diametralnie.