6G
fot. Unsplash.com

6G sprawi, że niemożliwe stanie się możliwe

Podczas gdy proces wdrażania technologii 5G trwa w najlepsze, naukowcy nie przestali myśleć o kolejnej generacji mobilnego przesyłu danych. Według raportu przygotowanego przez Counterpoint, 6G zaoferuje prędkości rzędu terabitów na sekundę, co umożliwi na między innymi przesyłanie hologramów oraz filmów o rozdzielczości 16K z mikrosekundowymi opóźnieniami.

Wielkie możliwości z niespotykaną dotąd prędkością

Mamy początek roku 2021, sieć 5G nadal jest niestety w zdecydowanej większości przypadków tylko miejską legendą (chociaż są już miejsca, gdzie już teraz możemy jej doświadczyć, o czym niedawno pisaliśmy), a naukowcy z dziedziny sieci bezprzewodowych już teraz pracują nad technologią 6G. Proces planowania i projektowania nowej generacji sieci mobilnej jest procesem na tyle skomplikowanym, że odpowiednie badania trwają już zapewne od lat, jak nawet nie od miesięcy.

Od jakiegoś czasu wiadomo już, że technologia 6G korzystać będzie z częstotliwości z zakresu od 300 GHz do aż 3 THz. Kolejną rzeczą, którą o 6G wiedzieliśmy, jest również prędkość, jakiej od tej generacji możemy się spodziewać. Raport, zaprezentowany przez serwis Counterpoint, uświadamia nas jednak, co w naszych życia może zmienić ogólnodostępna sieć zdolna do przesyłu danych z przepustowością przewyższającą nawet 1 Tb/s.

O ile 5G teoretycznie już teraz umożliwia streaming wideo o rozdzielczości do 4K, to dzięki sieci 6G przesyłać będziemy mogli nawet nie tylko 8K, ale aż 16K. Tak ogromny wzrost przepustowości pozwoli na transmisję nie tylko zwykłego obrazu wideo, ale nawet i hologramów, dzięki którym możliwa stanie się HoloPortacja, na np. spotkania biznesowe w kompletnie innej części świata.

6G sprawi, że niemożliwe stanie się możliwe
fot. Counterpoint

Kolejną rzeczą, którą umożliwi 6G, jest również powiązana z szeroko pojętą “teleportacją”. Tym razem mowa jednak o aplikacjach i urządzeniach opartych o technologie AR oraz VR, które to, dzięki tak ogromnej przepustowości, będą w stanie działać z obrazami o rozdzielczości do 16K. W połączeniu z opóźnieniem na poziomie mikrosekund sprawi to, że w przyszłości zdalnie będzie można wykonywać nawet zadania, w których czas reakcji jest rzeczą kluczową.

6G daleką przyszłością

O ile wszystkie możliwości, które zaoferuje nam technologia 6G, brzmią bardzo wspaniale, to niestety są one równie futurystyczne, jak sama data, w której nowa generacja sieci mobilnych będzie gotowa. W raporcie Counterpoint przeczytać możemy, że nie zobaczymy jej wcześniej niż w roku 2028. 

Warto dodać również, że tak, jak w przypadku technologii 5G, również i 6G może ucierpieć przez różnego rodzaju wojny polityczne lub też długotrwałe skutki związane z globalną epidemią. Utrudnieniem w finansowaniu wymaganych badań może być również samo podejście społeczeństwa, które to już teraz niestety coraz głośniej walczy z 5G.

Nie możemy być jednak pesymistami – musimy liczyć na to, że już za parę lat zobaczymy obiecywany streaming wideo w jakości 16K.