Krosno – miejscowość położona w województwie podkarpackim, siedziba władz byłego województwa krośnieńskiego. Obecnie mieszka w niej około 46 tysięcy mieszkańców, którzy od niedawna mogą korzystać z dostępu do sieci 5G, oferowanego przez Play. Sprawdziliśmy, czy mogą być z niego zadowoleni.
Na przestrzeni 2020 roku, w pierwszych miastach w Polsce, operatorzy komórkowi rozpoczęli świadczenie usługi dostępu do sieci 5G. Jako że w dalszym ciągu nie udało się przeprowadzić aukcji częstotliwości dedykowanych pod tę technologię (3,4-3,6 GHz), 5G udostępniono na zasadzie współdzielenia pasma (spectrum sharing) z technologią 4G LTE, na częstotliwości 2,1 GHz. Jedynie operator sieci Plus, dysponując wolnymi zasobami na częstotliwości 2,6 GHz, mógł pozwolić sobie na uruchomienie 5G bez wpływu na dotychczas użytkowane pasma.
W przypadku sieci Play, oznaczenie 5G pojawiło się już jakiś czas temu, w formie tzw. 5G Ready. Określeniem tym nazwano sieć LTE-A, co, swoją drogą, było niezgodne z prawem (LTE-A to, choć bardzo wydajna, jednak dalej, sieć 4G).
Obecnie, w ofercie fioletowego operatora, dostępna jest już prawdziwa łączność 5G, a jej zasięg dynamicznie rośnie. Co istotne, Play buduje sieć 5G nie tylko w dużych ośrodkach miejskich, ale również w znacznie mniejszych miejscowościach, takich jak Krosno, do którego wybrałem się z zamiarem przeprowadzenia testów.
Strategię budowania 5G od mniejszych miejscowości, jaką realizuje Play, doskonale widać na przykładzie województwa podkarpackiego. Z sieci najnowszej generacji nie mogą skorzystać mieszkańcy Rzeszowa, Tarnobrzega czy Stalowej Woli. Dostępna jest za to we wspomnianym Krośnie, a także w Jarosławiu, Dębicy, Leżajsku i Mielcu.
Do Krosna wybrałem się ze smartfonem Oppo Reno 4 Pro 5G, wyposażonym w SoC Qualcomm Snapdragon 765G, kompatybilny z 5G na częstotliwości 2100 MHz.
Hurraoptymistyczna mapa zasięgu
Mapa zasięgu 5G od Play, w Krośnie i najbliższych okolicach, prezentuje się następująco:
Patrząc na mapę dostępną na stronie operatora, można przyklasnąć z uznania. Wynika z niej, że zasięgiem 5G pokryte jest niemal całe miasto Krosno, a także spora część powiatu krośnieńskiego. Zgodnie z mapką, na zasięg 5G można natrafić, od południowej strony, nawet w Rymanowie-Zdroju, Iwoniczu-Zdroju czy okolicach Dukli. Od północnej, zasięg dociera aż do Frysztaka.
Najbliższa okolica? Tylko w teorii
Skoro operator podszedł do kwestii zasięgu na przedmieściach tak optymistycznie, zacząłem właśnie od okolic Krosna. Pierwszą próbę pomiaru przeprowadziłem w Iwoniczu-Zdroju (ul. ks. J. Rąba), gdzie, zgodnie z mapką, istniała możliwość złapania zasięgu 5G. Niestety, smartfon uporczywie wyświetlał ikonkę LTE+. Do osiągów LTE, mimo wszystko, trudno było mieć jakiekolwiek zastrzeżenia. Prędkość pobierania na poziomie 33,9 Mb/s i wysyłania 47,2 Mb/s to, jak na sieć mobilną, w bardzo małej miejscowości, bardzo dobry wynik.
Jako że dalsze szukanie zasięgu na południe od Krosna nie miało większego sensu, udałem się na drugą stronę miasta. Tam udało się odnaleźć upragniony zasięg 5G. Miało to miejsce w Odrzykoniu, przy drodze wojewódzkiej, prowadzącej z Krosna w kierunku Frysztaka. Osiągnięty wynik, cóż, był najsłabszy, jaki kiedykolwiek zarejestrowałem w sieci 5G: pobieranie z prędkością 1,73 Mb/s i wysyłanie 0,47 Mb/s, przy opóźnieniu 65 ms – trudno nazwać to satysfakcjonującym wynikiem, nawet wtedy, gdy mowa o sieci 3G. W praktyce, z internetu nie dało się korzystać.
Im bliżej Krosna, tym osiągane wyniki były lepsze, choć, w dalszym ciągu, niezadowalające. W Turaszówce, leżącej w granicach administracyjnych Krosna, przy Zespole Szkół Elektrycznych, udało się osiągnąć prędkość pobierania na poziomie 3,48 Mb/s, a wysyłania – 0,41 Mb/s. W dalszym ciągu, bardzo słabo.
5G w Krośnie – mocno zaskakujące
Na terenie Krosna, jakość sieci 5G sprawdzałem w następujących lokalizacjach:
- Skrzyżowanie ul. Krakowskiej z Podkarpacką (parking przy sklepie Carrefour);
- ul. Tysiąclecia (parking przy hucie szkła Krosno Glass);
- ul. Kolejowa (dworzec autobusowy);
- Rynek (płyta);
- ul. Franciszkańska (przy kościele o. Franciszkanów);
- ul. Kazimierza Wielkiego (przy Karpackiej Państwowej Uczelni);
- ul. Sienkiewicza (przy siedzibie Sądu Rejonowego);
- ul. Staszica (przy I Liceum Ogólnokształcącym).
Już w pierwszej lokalizacji powiało optymizmem. Prędkość pobierania rzędu 111 Mb/s i wysyłania 5,90 Mb/s, przy opóźnieniu 43 ms, to wynik znacznie bliższy temu, czego powinniśmy oczekiwać od 5G na częstotliwości 2100 MHz.
Druga lokalizacja pomogła utrzymać dobre wrażenie – pobieranie 116 Mb/s i wysyłanie 15,5 Mb/s. Jest coraz lepiej!
W trzeciej lokalizacji, przy dworcu autobusowym, w końcu udało się znaleźć to miejsce, w którym sieć 5G funkcjonowała dokładnie tak, jak tego byśmy chcieli. Szybko, stabilnie oraz, co najważniejsze, powtarzalnie! Oto osiągnięte wyniki:
- Pobieranie: 251 Mb/s, wysyłanie: 42,2 Mb/s, opóźnienie: 45 ms.
- Pobieranie: 242 Mb/s, wysyłanie: 41,5 Mb/s, opóźnienie: 46 ms.
- Pobieranie: 251 Mb/s, wysyłanie: 33,3 Mb/s, opóźnienie: 47 ms.
- Pobieranie: 247 Mb/s, wysyłanie: 55,7 Mb/s, opóźnienie: 46 ms.
Komentarz? Tylko jeden. Mam nadzieję, że wkrótce wszystkie sieci 5G, wykorzystujące częstotliwości dzielone z 4G, będą pracować właśnie tak, jak Play w okolicach krośnieńskiego dworca.
Dziura w samym środku (teoretycznego) zasięgu
Kolejna lokalizacja, w której chciałem przetestować 5G, to piękny, krośnieński rynek. Niestety, mimo długich spacerów ze smartfonem w dłoni i usilnych prób, nie udało się nawiązać połączenia z siecią 5G. Podobnie sytuacja wyglądała w lokalizacjach numer 7 (sąd rejonowy) i 8 (1 LO). Czyżby stacja bazowa, odpowiedzialna za pokrycie tych terenów, w momencie prowadzenia testów, nie pracowała? Najprawdopodobniej właśnie tak było. Wielka szkoda.
Zasięg 5G udało się natomiast złapać spacerując ulicą Franciszkańską. Pomiar? Całkiem zadowalający: 95,7 Mb/s dla pobierania i 7,31 Mb/s dla wysyłania danych. Opóźnienie: 43 ms.
Gorsze parametry odnotowałem przy ul. Kazimierza Wielkiego: odpowiednio 17,1 Mb/s pobierania i 21,6 Mb/s wysyłania. Opóźnienie nadal w pełni akceptowalne: 45 ms.
5G a 5G Ready – tylko marketing?
Skoro sieć 5G tak dobrze radziła sobie w punkcie przy ul. Kolejowej, właśnie tam postanowiłem skonfrontować ją z tym, co Play nazywa 5G Ready, czyli LTE-A. Po testach w Rzeszowie wiem, że tam, gdzie 5G współdzieli pasmo z 4G i osiąga bardzo dobre wyniki, LTE-A również radzi sobie świetnie. Wynik osiągnięty w Krośnie nie był zatem niespodzianką. Pobieranie z prędkością 214 Mb/s, wysyłanie 31,1 Mb/s i opóźnienie 47 ms, to, jak na sieć mobilną, świetne osiągi.
Biorąc pod uwagę powyższe, można pokusić się o krótkie podsumowanie. Na koniec 2020 roku, sieć 4G (LTE-A) radzi sobie naprawdę bardzo dobrze, nie dając podstaw do narzekania. Należy jednak już teraz myśleć o technologiach przyszłości, gdyż już wkrótce, zapotrzebowanie na internet mobilny znacznie wzrośnie.
Czekamy na więcej
Konkluzja z testów 5G przeprowadzonych w Krośnie na sieci Play jest właściwie identyczna z tą po testach sieci T-Mobile w Rzeszowie. Widać, że 5G jeszcze raczkuje, a do osiągnięcia właściwych parametrów, jeszcze jej daleko.
Niemniej, są miejsca, w których już teraz funkcjonuje bardzo dobrze. Biorąc pod uwagę, że dysponuje znacznie mniejszym kawałkiem pasma niż 4G w dokładnie tej samej lokalizacji, osiąga takie same, a nawet lepsze efekty. To bardzo dobrze wróży na przyszłość!
Wciąż należy pamiętać o tym, że to kolejne testy na częstotliwości współdzielonej – 2100 MHz. Osiągi 5G, po uruchomieniu sieci na częstotliwości docelowej, co powinno nastąpić już w 2021 roku, będą znacznie wyższe.
Obecne 5G to namiastka tego, co dostaniemy w przyszłości. Namiastka, która udowadnia, że warto czekać, bo już za kilka lat, internet mobilny nabierze zupełnie nowej jakości.