Naukowcy z MIT opracowali kolejne innowacyjne urządzenie, które w przyszłości może przyczynić się do uproszczenia i przyspieszenia diagnostyki nowotworów. Plaster ultradźwiękowy służy monitorowaniu wypełnienia pęcherza moczowego oraz stanu nerek.
Plaster, który zbada nerki i pęcherz
Zadaniem nowego wynalazku jest obrazowanie narządów, które nieco przypomina badanie ultrasonografem. Badacze podczas testów wykazali, iż plaster jest w stanie ocenić stopień wypełnienia pęcherza.
Innowacyjna łatka ultradźwiękowa może sprawdzić się nie tylko w diagnostyce tych dwóch konkretnych narządów, ale również w organach ludzkiego ciała. Sprzęt w skuteczny sposób może oceniać pracę narządów i monitorować je przez dłuższy czas, aby poznać problemy związane z ich nieprawidłowym funkcjonowaniem konkretnego narządu.
Choć rozwój technologii i medycyny jest naprawdę prężny, ocena wypełnienia pęcherza nadal wiąże się z koniecznością podróży do placówki, która wykona badanie ultrasonografem. Opracowany plaster natomiast mógłby umożliwić badanym pacjentom swobodne przemieszczanie się i pozwolić na realizację cyklu diagnostycznego w dowolnym miejscu oraz przez dłuższy czas.
W jaki sposób działa ten wynalazek?
Urządzenie zostało wykonane z naturalnie lepkiej gumy silikonowej, szczelnie i delikatnie przylegającej do skóry. Sprzęt został wyposażony w pięć układów ultradźwiękowych, opracowanych z materiału piezoelektrycznego, który powstał na potrzeby tego wynalazku. Elektronika została rozlokowana w kształcie krzyża, dzięki czemu plaster jest w stanie w jednym czasie objąć cały pęcherz moczowy, który rozciąga się nawet do wymiarów rzędu 12 na 8 centymetrów.
Innowacyjna łatka została przetestowana, co udowodniło, że uzyskane obrazy są porównywalne do uzyskiwanych za pomocą profesjonalnego aparatu USG. Sprzęt doskonale sprawdzi się więc w diagnostyce chorób pęcherza oraz zmianom w jego wypełnieniu. Naukowcy mają w planach wykorzystanie sprzętu do obrazowania trzustki, wątroby oraz jajników.
Aby jednak było to możliwe konieczne jest stworzenie nowego materiału piezoelektrycznego, który będzie odpowiedzialny za generowanie właściwej częstotliwości sygnału ultradźwiękowego.