inteligentny plaster (źródło: Youtube)
inteligentny plaster (źródło: Youtube)

Inteligentny plaster przyszłości monitoruje twoje zdrowie po operacji

Czy kiedykolwiek wyobrażałeś sobie, że plaster mógłby pełnić rolę „szpiega” w Twoim ciele, monitorując na bieżąco stan pooperacyjnych szwów w brzuchu? Grupa naukowców z instytutu Empa oraz ETH Zurich stworzyła właśnie taką technologię – plaster z funkcją czujnika, który nie tylko ostrzega przed niebezpiecznymi wyciekami z przewodu pokarmowego, ale również samodzielnie zamyka te obszary.

Plaster z czujnikiem – wizjoner wśród opatrunków

Innowacyjny plaster z polimeru, nie tylko zapobiega wydostawaniu się niebezpiecznych soków trawiennych i resztek pokarmowych na zewnątrz, ale dodatkowo potrafi „dostrzec” ewentualne problemy. Ten nowy materiał umożliwia szybką, łatwą i nieinwazyjną diagnozę wycieków. Dzięki czujnikom bez elektroniki, jest w stanie wykryć niebezpieczne anomalie w obrębie ran chirurgicznych. Wykorzystuje do tego zmiany wartości pH oraz obecność określonych protein w pobliżu rany.

Działanie jest niemal natychmiastowe – w zależności od lokalizacji wycieku, następuje w ciągu kilku minut do kilku godzin. Dzięki temu, lekarze nie muszą polegać wyłącznie na reakcjach fizycznych pacjenta czy testach laboratoryjnych, które mogą okazać się zbyt późne.

Plaster z czujnikiem (źródło: empa.ch)
Plaster z czujnikiem (źródło: empa.ch)

Plaster wykorzystuje strukturę kompozytową, aby wykryć ewentualne wycieki płynów trawiennych. Na przykład, kwasowy sok żołądkowy reaguje z materiałem czujnika w taki sposób, że w jego macierzy pojawiają się drobne pęcherzyki gazu. Można je zobrazować za pomocą ultradźwięków.

Co więcej, ten wynalazek może nawet uwalniać niezbędne leki, takie jak środki przeciwbakteryjne.

Syntetyczny materiał hydrożelowy (źródło: empa.ch)
Syntetyczny materiał hydrożelowy (źródło: empa.ch)

Nowe możliwości diagnostyki

Kolejni badacze postanowili udoskonalić plaster i wyposażono go w dodatkowe funkcje, dzięki czemu sensor reaguje nie tylko na zmiany w środowisku, ale także na badania pacjenta za pomocą tomografii komputerowej (CT). Jeżeli miejsce operowane jest nieszczelne, odchylenia kontrastowe na obrazach ultrasonograficznych i CT wskazują na wyciek.

Nowy materiał jest wyposażony we właściwości niezbędne do zamknięcia rany: stabilne wiązanie z tkanką, tworzenie sieci oraz odporność na soki trawienne. Dzięki temu, niedrogi, bio-kompatybilny superklej, który składa się w dużej mierze z wody, może nie tylko zredukować ryzyko komplikacji po operacjach brzucha, ale także skrócić czas pobytu w szpitalu i oszczędzić koszty opieki zdrowotnej.

Niezależnie od wszystkich technicznych szczegółów, najważniejsze jest bezpieczeństwo pacjenta. Dlatego też to innowacyjne rozwiązanie zdobywa coraz więcej uznania w środowisku medycznym. Następnym krokiem ma być wprowadzenie go do praktyki klinicznej, co przyniesie wymierne korzyści zarówno dla pacjentów, jak i dla całego systemu opieki zdrowotnej.