Naukowcy z Politechniki Bydgoskiej opracowali nowy system, który odmienia oblicze ogniw słonecznych. Fotowoltaika staje się coraz bardziej popularna na polach uprawnych. Choć korzyści jest wiele, to ogranicza ich użytkowanie. Wynalazek AgroPV jest jednak sposobem na to, aby żaden teren nie był wyłączony z upraw roślin.
Fotowoltaika, która może się przemieszczać
Politechnika Bydgoska pochwaliła się swoim innowacyjnym wynalazkiem, które powstało przy wsparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki. Urządzenie agrofotowoltaiczne zostało wyposażone w ogniwa słoneczne o mocy 415 kW. Jego zadaniem jest generowanie energii elektrycznej na polach uprawnych, ale nie tylko.
Cała instalacja jest mobilna, oznacza to, że rolnicy mogą zdalnie przestawiać obiekt, aby każda z roślin miała odpowiedni dostęp do energii słonecznej i jednocześnie otrzymała odpowiedni poziom zacienienia. Rozwiązanie to pozwala zatem na wykorzystanie całości gruntów, bez pozostawiania terenu pozbawionego upraw na rzecz ogniw.
Wyposażenie AgroPV
Fotowoltaika w mobilnej postaci pracuje w oparciu o technologię bifacjalną, a więc wykorzystuje do działania panele obustronne, które mogą produkować prąd po dwóch stronach, co zwiększa ich wydajność. Poza tym w wyposażeniu znalazły się dwa falowniki hybrydowe, magazyny energii oraz moduły słoneczne z optymalizatorami, odpowiedzialnymi za regulację parametrów pracy ogniw w zależności od zacienienia czy kurzu.
Aby fotowoltaika mogła się przemieszczać w AgroPV zainstalowano samobieżny napęd 4 x 4, który jest w pełni zautomatyzowany i umożliwia przesuwanie sprzętu w zakresie od 50 do 100 metrów. W instalacji znalazł się także lokalizator GPS, kamery oraz mobilna kontrola toru jazdy. Ogniwa samodzielnie przesuwają się zgodnie z zegarem astronomicznym. Zatem, gdy wschodzi Słońce, instalacja „wędruje” na pola i chroni rośliny przed zniszczeniem. Podczas zachodu wraca do miejsca postoju. Przemieszczenie się AgroPV wymaga zaledwie 400 W.
Za wyprodukowanie maszyny odpowiedzialna jest firma Apply Engineering. Cała instalacja pochłonęła 950 tysięcy złotych. Naukowcy z Politechniki Bydgoskiej planują wraz z nadejściem wiosny rozpocząć badania i testy, obejmujące hodowlę czterech gatunków roślin.