Od momentu, kiedy do sprzedaży trafiły słuchawki Apple AirPods, wielu zwracało uwagę na problem łatwego zgubienia jednej z słuchawek. Niestety, zarówno słuchawki, jak ich konkurencja, faktycznie, należą do jednych z częściej gubionych przedmiotów. Do pomocy w odzyskaniu części zgubionych słuchawek, zaangażowała się firma Panasonic.
Pośpiech i tłok – nie ma lepszego miejsca na zgubienie słuchawek niż stacja kolejowa
Bezprzewodowe słuchawki najłatwiej zgubić wtedy, gdy najmniej zwracamy na nie uwagę, bądź w momencie, gdy narażone są na wypadnięcie z ucha w wyniku bodźców zewnętrznych. Są miejsca, w których te dwa czynniki kumulują się, stając się prawdziwym zagrożeniem dla ich posiadaczy. Wśród nich, między innymi, stacje kolejowe.
W tłoku oczekujących na wejście do pociągu bardzo łatwo o przypadkowe szturchnięcie czy potknięcie, które sprawi, że słuchawka wypadnie z ucha. Również spiesząc się na pociąg, który ma odjechać dosłownie za chwilę, łatwo nie zauważyć momentu, w którym dojdzie do upadku jednej z słuchawek.
Jak często zdarzają się tego typu przypadki? Zgodnie z wyliczeniami jednego z japońskich przewoźników kolejowych – bardzo często. W ciągu trzech miesięcy, od lipca do września 2020 roku, na 78 stacjach kolejowych w Tokio znaleziono aż 950 słuchawek bezprzewodowych, które wypadły z uszu użytkowników wprost na torowisko.
Mała słuchawka – spory problem
Na co dzień, do sprzątania torowiska, wykorzystywane są typowe chwytaki ręczne. Sprawdzona, uniwersalna konstrukcja, powszechnie stosowana chociażby do zbierania śmieci, idealnie nadaje się do podnoszenia sporej wielkości przedmiotów, takich jak smartfony czy nakrycia głowy. Nie są to jednak przyrządy precyzyjne, dlatego obiekty wielkości słuchawek bezprzewodowych, bardzo trudno nimi złapać.
Dotychczas, jedynym sposobem na wyciągnięcie słuchawek spoczywających między kamieniami podłoża torowiska było oczekiwanie na przerwę w kursowaniu pociągów, by pracownik kolei mógł, w bezpieczny dla siebie sposób, zejść na torowisko i wyciągnąć je palcami. Zanim jednak stało się to możliwe, słuchawki często ulegały uszkodzeniu.
Na pomoc pracownikom kolei i nieszczęsnym pasażerom przyszła firma Panasonic, która skonstruowała urządzenie ułatwiające wyciąganie zakleszczonych między kamieniami słuchawek.
Panasonic prezentuje rozwiązanie – chwytak ciśnieniowy
Urządzenie skonstruowane przez Panasonic można opisać jako hybrydę chwytaka ręcznego i odkurzacza. W momencie uruchomienia, wytwarza ciśnienie pozwalające zassać niewielki przedmiot do urządzenia, co pozwala na zachowanie znacznie większej precyzji niż w przypadku dotychczas stosowanego rozwiązania.
O popularyzacji urządzenia wyprodukowanego przez Panasonic marzy chyba każdy, komu kiedykolwiek przydarzyło się zgubić jedną z słuchawek bezprzewodowych. Zanim to nastąpi, należy, po prostu, zachować czujność i uważać na to, czy nasze słuchawki pozostają na swoim miejscu, w szczególności w zatłoczonych miejscach.