Wyświetlacze wykonane w technologii OLED od początku związane są z licznymi obawami, dotyczącymi problemu wypalania się pikseli. Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge mają jednak sposób na to, aby to zjawisko ograniczyć. Jak mogłaby wyglądać nowa technologia?
OLED-y z problemem wypalania matrycy
Technologia OLED, czyli Organic Light Emitting Diode lub też organiczna dioda elektroluminescencyjna, działa w sposób zbliżony do diody typu LED, jednak w tym przypadku do wytwarzania światła wykorzystywane są cząsteczki organiczne. Choć wyświetlacze wykonane w technologii typu OLED, takie jak telewizory i monitory, wybierane są coraz częściej, od samego początku obawiano się, że tak wykonane matryce ulegną szybkiemu wypaleniu, czyli zniszczeniu pojedynczych pikseli.
Zazwyczaj do procesu degradacji dochodzi, gdy na ekranie zbyt często i przez dłuższy czas wyświetlany jest statyczny obraz. Prawdopodobnie najszybciej zaobserwujemy więc ten proces na sklepowych półkach, gdzie telewizory wyświetlają nieruchome treści praktycznie przez cały dzień. Choć problem ten nie jest aż tak częsty, jak mogłoby się wydawać, naukowcy postanowili pochylić się nad nim i znaleźć metodę, która mimo wszystko wydłuży funkcjonowanie pikseli w wyświetlaczach.
Nowoczesna technologia ze świata nauki
Badacze z Cambridge opracowali metodę utworzenia diod odpowiedzialnych za emisję niebieskiego światła, a więc obecnego w wyświetlaczach wykonanych w technologii OLED. Ich sposobem ma być wdrożenie specjalnych pasków alkilenowych, które staną się izolacją dla niebieskich diod, czyli głównych winowajców problemu wypalania pikseli.
Naukowcy z University of Cambridge twierdzą, że ich metoda sprawi, iż diody odpowiedzialne za emisję niebieskiego światła, które będą wykonywały swoją pracę w widmie wąskopasmowym dzięki izolacji nie będą transferowały zbyt dużych, niepożądanych ilości energii. To z kolei oznacza, że diody te będą charakteryzowały się lepszą stabilnością oraz żywotnością i jednocześnie większą odpornością na proces wypalenia pikseli. Jak twierdzą badacze, metoda ta ma także stać się sposobem na zaoszczędzenie energii elektrycznej.
Autorzy nowego sposobu wykonywania paneli OLED uważają, że proces produkcyjny nie będzie utrudniony, a stanie się łatwiejszy i wydajniejszy. Technologia została już zaprojektowana, jest jednak póki co badana i testowana – nie wiadomo czy kiedykolwiek zostanie wdrożona i zastosowana w nowoczesnych telewizorach oraz monitorach.