Do Polski nadchodzi nowy system kaucyjny, a sieci handlowe już prężnie testują nowe wynalazki, aby ułatwić klientom zwrot opakowań. Auchan wprowadza automaty kaucyjne, które przyjmą nie trzy, a aż cztery frakcje odpadów.
Zwrot odpadów w nowym systemie
Segregowanie odpadów staje się coraz bardziej powszechne, jednak – jak wiadomo – niektórzy nie są wystarczająco w ten proces zaangażowani. W niektórych gminach przymus rozdzielania śmieci nie jest nawet obowiązkiem, co wiąże się z wyższą opłatą za ich wywóz. Żeby jednak zmotywować do dbania o środowisko do Polski nadchodzi tzw. system kaucyjny, czyli mechanizm umożliwiający zwrot butelek szklanych, typu PET czy też puszek. Nowe prawo ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 roku.
Z uwagi na zbliżający się termin sieci handlowe i usługowe angażują się w rozwój oraz testowanie nowoczesnych rozwiązań, które mogłyby ułatwić wdrożenie systemu kaucyjnego na terenie naszego kraju. W różnych sieciach handlowych pojawiają się automaty kaucyjne, do których klient może oddać wybrane odpady.
Przykładem takiego sklepu jest Biedronka – za każdą zwróconą butelkę PET lub szklaną czy też puszkę generowany jest voucher do wykorzystania na zakupy. Nieco inaczej do sprawy podeszła Żabka, która w Zielonej Górze i Bydgoszczy w ramach pilotażu uruchomiła automat wydający bony rabatowe o wartości 50 groszy za zwrócone opakowanie – klient może wykorzystać go w sklepie, obniżając o tę kwotę cenę wybranego napoju.
Nowoczesne automaty kaucyjne w Auchan
Automaty kaucyjne stają się coraz bardziej powszechne, choć proces wdrażania wydaje się być bardzo powolny. Kolejną siecią handlową, która angażuje się w rozwój nowego systemu jest Auchan. Firma ta, wraz z Remondis oraz Tetra Pak, wprowadziła do dwóch sklepów na terenie Łodzi automaty kaucyjne, jednak różnią się one od dotychczas testowanych w Biedronce, Żabce czy Delikatesach Centrum.
Nowoczesne automaty Auchan mają nie tylko przyjmować butelki typu PET, ze szkła czy puszki, ale również popularne kartony po żywności płynnej, czyli np. po mleku czy sokach, które – wbrew przekonaniom – nadają się do recyklingu. Maszyny te są uznawane za jedne z najbardziej rozbudowanych w Polsce, gdyż pozwalają na oddawanie czterech frakcji odpadów. Zwracane opakowanie musi być wyposażone w czytelny kod kreskowy. Warunkiem skorzystania z automatu jest też konieczność zakupu produktu na terenie Polski.
Jedna z maszyn została uruchomiona 12 kwietnia br. w Centrum Handlowym Pasaż Łódzki. W ciągu najbliższych tygodni druga ma pojawić się na terenie CH Tulipan. Przedsiębiorstwa planują także wdrożyć automat m.in. do Centrum Handlowego M1 oraz innych wybranych lokalizacji w pobliżu sklepów tej sieci.
Po oddaniu odpadów automat wydrukuje nam potwierdzenie dotyczące zwróconych opakowań, z którym należy udać się do Punktu Obsługi Klienta. Za każdą butelkę, puszkę lub karton Tetra-Pak klient otrzyma 6 groszy, które pojawią się na koncie Skarbonka, czyli karcie otrzymywanej w ramach programu tej sieci sklepów. Zgromadzonymi środkami można opłacić zakupy.