Recyklomat (źródło: Biedronka)
Recyklomat (źródło: Biedronka)

Oddaj butelki i puszki do recyklomatu, a Biedronka odwdzięczy się voucherem na zakupy

Popularna sieć Biedronka wprowadziła do jednego ze swoich sklepów recyklomaty. Dzięki nim klienci będą mogli zwracać aluminiowe puszki i butelki PET do automatów i zdobywać vouchery. Ile przedsiębiorstwo zwróci klientom za oddanie pustych opakowań?

Sklep Biedronka umożliwia oddawanie puszek i butelek

Biedronka rusza z testami automatycznego systemu, który pozwoli zwracać butelki PET oraz aluminiowe puszki. Klienci sklepu przy ulicy Poznańskiej w Skórzewie mogą już skorzystać z pierwszego zainstalowanego recyklomatu. Po oddaniu pustych opakowań automat wydaje voucher. Użytkownicy nowego systemu mogą zyskać 5 groszy za jedną butelkę, wyprodukowaną z tworzywa typu PET. Tyle samo zyskają za aluminiową puszkę.

Nowe urządzenie w sklepie Biedronka funkcjonuje od 23 listopada 2023 roku. Testy mają być realizowane do 31 marca 2024 roku. Jest jednak kilka warunków, na zasadzie których można dokonać zwrotu pustych opakowań. Przede wszystkim pojemność butelek PET może wynosić maksymalnie 3 litry, natomiast aluminiowych puszek 1 litr.

Recyklomat (źródło: Biedronka)
Recyklomat (źródło: Biedronka)

Warunki oddania butelek do recyklomatów

Poza warunkiem dotyczącym maksymalnej pojemności, nie jest też możliwe oddawanie opakowań po produktach, których nie znajdziemy na półkach Biedronki. Zarówno butelki, jak i puszki, nie mogą być brudne, uszkodzone czy zgniecione. Co więcej, muszą być nadal wyposażone w oryginalną etykietę, na której znajduje się kod EAN, czyli kod kreskowy.

Po przyjęciu opakowań recyklomat sieci Biedronka wydaje voucher na zakupy, jednak można go wykorzystać wyłącznie w sklepie, w którym został wydany. Za każdą butelkę lub puszkę klient otrzymuje 5 groszy. Maksymalnie można zwrócić 1000 sztuk, co daje równowartość 50 złotych.

To kolejne przygotowania tej sieci do nowej ustawy o systemie kaucyjnym, który będzie obowiązywał w Polsce od 1 stycznia 2025 roku.