Po latach inwestycji i rozwoju, wreszcie możemy powiedzieć, że nadszedł przełomowy moment w historii Internetu Rzeczy. Jak przeczytać możemy w najnowszym ogłoszeniu firmy Connexin, Wielka Brytania już niedługo zostanie objęta zasięgiem ogólnokrajowej sieci zbudowanej specjalnie dla urządzeń IoT.
Cały kraj w jednej sieci
Firma Connexin, czyli jeden z operatorów Smart City wywodzący się z Wielkiej Brytanii, już od wielu miesięcy rozwijała swoją testową sieć przeznaczoną dla urządzeń IoT. Oparta na technologii LoRaWAN (Long-Range Wide Area Network, czyli po polsku “rozległa sieć o wysokim zasięgu”), wymaga do pracy niewielkiej ilości energii, co oczywiście jest kluczowym wymogiem dla większości inteligentnych produktów tego typu.
Po zakończonej sukcesem fazie testów, Connexin ogłosił właśnie, że już w najbliższej przyszłości zamierza objąć on zasięgiem całą Wielka Brytanię. Jak mówi sam prezes firmy, Furqan Alamgir, jest to moment przełomowy dla technologii IoT, ponieważ dzięki temu niezliczone ilości firm dostają dostęp do już gotowej sieci, która pozwoli na popularyzację ich rozwiązań.
Według założyciela Connexin, rozszerzenie zasięgu ułatwi nie tylko adaptację nowych technologii, ale także poprawi i ułatwi działanie już tym istniejącym, co również jest oczywiście ogromnym przełomem w świecie IoT. Do tej pory, sieć Connexin dostępna była tylko w wybranych regionach kraju, takich jak np. w części Yorkshire czy Sheffield.
Firma Connexin na rozwój technologii LoRaWAN dostała 80 milionów funtów od rządu Wielkiej Brytanii. Pieniądze te pochodziły z funduszu przeznaczonego na rozwój nowych technologii i jak widać, były to pieniądze wydane bardzo dobrze.
A kiedy Polska?
Rozwój technologii Internet of Things jest czymś, na co patrzy się z nieukrywanym entuzjazmem. Fakt, że rozwój ten ma głównie miejsce poza granicami naszego kraju jest co prawda zasmucający, ale trzeba zawsze mieć nadzieję, że czas przyjdzie i na Polskę.
Szczęśliwie jednak, świat technologii jest miejscem bardzo dynamicznym, przez co nie możemy wykluczać, że o podobnej sieci przeznaczonej dla urządzeń IoT w Polsce będziemy pisać już za kilka lat.