Ponad miliard ludzi znajdzie się w zasięgu sieci 5G, do końca 2020 roku

Ponad miliard ludzi znajdzie się w zasięgu sieci 5G, do końca 2020 roku

Szwedzki dostawca usług dla operatorów telekomunikacyjnych, Ericsson, przedstawił raport dot. funkcjonowania sieci 5G w 2020 roku oraz wstępnych prognoz na przyszłość tej sieci. Wynika z niego, że ponad miliard ludzi znajdzie się w jej zasięgu do końca 2020 roku.

Sieć 5G rozwija się szybciej niż poprzednie rozwiązania

Sieć 5G wywołuje wiele kontrowersji na całym świecie. Nie spowalnia to jednak jej rozwoju. Wręcz przeciwnie, superszybka technologia rozwija się o wiele bardziej dynamicznie, niż poprzednie rozwiązania w postaci 3G czy 4G LTE.

Szwedzka firma Ericsson, która jest jednym z największych dostawców usług i infrastruktury dla operatorów telekomunikacyjnych, w tym rozwiązań dla sieci 5G, przedstawiła raport, który informuje o bieżącej sytuacji 5G na świecie. Według niego, do końca 2020 roku ponad miliard ludzi będzie miało dostęp do zasięgu superszybkiego internetu, co odpowiada 15% całej populacji.

Według szacunków firmy, pod koniec tego roku prawie 220 milionów osób będzie korzystało z sieci 5G. Główny udział w tej statystyce mają Chiny, gdzie omawiana sieć bardzo mocno rozpowszechniła się. Wynika to z ukierunkowania strategicznego Państwa Środka, a także bardzo dużej konkurencji i przystępnym cenowo smartfonom, które obsługują 5G.

Sieć 5G rozprzestrzenia się o wiele szybciej niż 3G czy 4G LTE
Sieć 5G rozprzestrzenia się o wiele szybciej niż 3G czy 4G LTE

Co więcej, Ericsson przedstawił swoje prognozy na rok 2026. Wedle nich, sieć 5G obejmie zasięgiem ponad 60% naszej populacji i stanie się ona na tyle powszechna, że będzie z niej korzystało 3,5 mld ludzi.

5G wkracza w kolejną fazę, w której nowe urządzenia i aplikacje w pełni wykorzystają płynące z niej korzyści, podczas gdy dostawcy usług nadal rozbudowują swoje sieci 5G. Sieci komórkowe stanowią infrastrukturę krytyczną dla wielu aspektów życia codziennego i 5G będzie kluczem do przyszłego dobrobytu gospodarczego.

Ericsson Mobility Report

Oczywiście, w szybkości rozwoju sieci 5G duży udział mają państwa silne gospodarczo, tak jak wspomniane wcześniej Chiny czy Stany Zjednoczone. W przypadku tych drugich Ericsson przewiduje, że w 2026 roku, z sieci nowej generacji, w USA, skorzysta prawie 80% abonentów.

Ericsson przedstawił także dane dla Europy. Według niego na Starym Kontynencie, 5G wykorzystuje tylko 1% abonentów. Wpływ na to mogą mieć przesunięte aukcje dot. przydzielenia pasm częstotliwości z powodu pandemii Sars-CoV-2. Szwedzkie przedsiębiorstwo nie przedstawiło swoich prognoz dla naszego kontynentu.