Początek 2021 roku to czas, kiedy do internetu przedostaje się coraz to więcej informacji na temat inteligentnych okularów, nad którymi rzekomo mają pracować kolejni producenci. Qualcomm, który dostarcza układy odpowiedzialne za ich wydajność, podzielił się swoją koncepcją odnośnie wyglądu i rozwoju okularów w 2021 i 2022 roku.
Koncepcje okularów, wykorzystujących wirtualną i rozszerzoną rzeczywistość, wyrastają jak grzyby po deszczu. Na ich tle, wizja zaprezentowana przez firmę Qualcomm, nie jest niczym odkrywczym. Dzięki niej wiadomo jednak, w którym kierunku powinni pójść twórcy, oraz jak technologia będzie ewoluowała.
Początkowo tylko z kablem
Okulary do AR i VR, w dalszym ciągu nie posiadają na tyle mocy, by móc pracować samodzielnie, bez wykorzystania komputera czy smartfona. Jak twierdzi Qualcomm, to się prędko nie zmieni. W niewielkiej obudowie ubieralnego akcesorium ciężko bowiem zmieścić wystarczająco potężne podzespoły, by zapewnić niezbędną moc do wirtualizacji obrazu. Trudno również o umieszczenie wystarczająco pojemnych, a przy tym niewielkich baterii.
Z tego powodu, w najbliższym czasie, nieodzownym elementem okularów AR będzie kabel służący do połączenia okularów ze smartfonem albo komputerem. Najprawdopodobniej, tak jak na koncepcyjnej grafice, będzie to przewód USB-C.
Qualcomm przewiduje, że udostępnienie łączności bezprzewodowej mogłoby nastąpić już w 2022 roku, jednak będzie to zależało od tempa popularyzacji technologii WiFi 6. Nie ma wątpliwości, że na wykorzystanie 5G, z uwagi na niewielką dostępność, jeszcze za wcześnie.
Pomoc w pracy
Podstawowym zadaniem okularów do rozszerzonej rzeczywistości, byłoby wsparcie użytkownika w wykonywanych czynnościach, najczęściej zawodowych. Na przedstawionym przykładzie widzimy wirtualne pulpity, wyświetlone wprost na wyświetlaczach okularów, sprawiające wrażenie wyświetlania się na ścianie. Dzięki rzeczywistości rozszerzonej, można błyskawicznie zwiększyć obszar roboczy, bez konieczności inwestowania w kolejne monitory.
Na wyposażeniu inteligentnych okularów znajdą się, między innymi, wyświetlacze MicroOLED i czujniki pozwalające na śledzenie ruchu dłoni. Do poruszania się po rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości będzie można również wykorzystać dotykowy ekran smartfona. W obudowie okularów nie zabraknie również procesora Qualcomma, dedykowanego rzeczywistości rozszerzonej – Qualcomm Snapdragon XR1.
Wizualizację wizji okularów według Qualcomma można zobaczyć na tym filmie:
Wiele wskazuje na to, że najbliższe miesiące i lata będą czasem intensywnego rozwoju inteligentnych okularów i towarzyszących im technologii.