Jak podaje portal 9To5Google, Asystent Google otrzymał kilka usprawnień. Jednym z nich jest to, że ustawienia Ekran blokady otrzymały teraz osobną sekcję. Co ciekawe, jest ona dostępna tylko na urządzeniach z systemem Android. Asystent Google na produktach firmy Apple będzie jeszcze musiał poczekać.
Wracając do nowej funkcji, można ją znaleźć w aplikacji zaktualizowanej do wersji 12.24. Została umieszczona w menu Ustawienia, czyli tam, gdzie możemy zdefiniować język w jakim chcemy rozmawiać z Asystentem czy zaprogramować Rutyny. Nowe ustawienie nazywa się Lock screen czy też Ekran blokady, zależnie od języka aplikacji. Warto zaznaczyć, że choć ustawienie jest nowe to sama funkcja już nie. Po prostu teraz otrzymała osobną sekcję, a wcześniej była ukryta głębiej w aplikacji.
Najprościej mówiąc, po uruchomieniu tej funkcji Asystent Google będzie mógł nam pomagać nawet gdy nasze urządzenie jest zablokowane. Gdy pierwszy raz klikniemy w Ekran blokady, Google wyświetli nam informację odnośnie funkcji. Z tego samego poziomu można zdecydować, czy chcemy wywoływać Asystenta głosowo, czy też za pośrednictwem stuknięcia w ekran urządzenia.
Asystent Google – Możliwości uruchomienia, gdy urządzenie jest zablokowane
Obie te opcje trochę się różnią. W przypadku gdy zdecydujemy się wywoływać Asystenta Google głosem, powinniśmy skorzystać z funkcji Voice Match, która pozwala rozpoznawać aplikacji naszą mowę. Asystent Google będzie oczywiście działał nawet jeśli nie nauczymy go rozpoznawać naszego głosu, jednak w ten sposób nie będziemy mogli uzyskać informacji osobistych takich jak kontakty czy wiadomości. Natomiast korzystając z Voice Match, wystarczy komenda „OK Google” i będziemy mieć dostęp do wszystkich informacji.
Z drugiej strony istnieje możliwość wywoływania Asystenta poprzez stuknięcie w ekran, która moim zdaniem działa mniej skomplikowanie. Wystarczy stuknąć, a jednocześnie dalej będziemy mieć dostęp do wszystkich informacji, również tych prywatnych.