Jak postępować ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym? Wiele osób wciąż nie posiada odpowiednio dokładnej wiedzy, co należy zrobić z elektrośmieciami. W jej zdobyciu pomóc ma Centrum ElektroEkologii, które zostało uruchomione w Polsce.
Zalewają nas elektrośmieci
W dużej mierze to od nas zależy, jak Ziemia i wszystko, co nas otacza, będzie wyglądało za 10, 15 czy 30 lat. Musimy poradzić sobie z tonami różnych śmieci, w tym także zużytej elektroniki, aby pozostawić planetę w jak najlepszych stanie dla przyszłych pokoleń. Jeśli nie zaczniemy szybko działać, niewykluczone, że utoniemy w śmieciach, a otaczać będą nas ogromne wysypiska.
Wśród kluczowych elementów walki z opisanym powyżej zjawiskiem wymienia się segregowanie odpadów, a także odpowiednie postępowanie ze sprzętem elektrycznym, który zamierzamy wyrzucić.
Cieszy więc fakt, że podejmowanie są takie inicjatywy, jak Centrum ElektroEkologii. Misją jest edukacja z zakresu prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Centrum skierowane jest szczególnie do młodego pokolenia, chociaż śmiem twierdzić, ze starsi także mogliby sporo się nauczyć.
Co ciekawe, pierwszego tego typu miejsce w Europie powstało w Polsce, dokładniej w Warszawie.
Centrum ElektroEkologii to naprawdę dobry pomysł
Z badania przeprowadzonego przez GFK Polonia wynika, że mniej niż połowa badanych stwierdziła, że ma jakąkolwiek wiedzę na temat odpadów elektronicznych. Natomiast co piąty ankietowany zaznaczył, że wyrzucił elektrośmieci do śmietnika – niestety, nie jest to właściwe postępowanie.
Centrum ElektroEkologii, które w listopadzie 2020 roku zostało uruchomione w wersji wirtualnej, teraz będzie dostępne również w formie warsztatów prowadzonych stacjonarnie. Jak już wcześniej wspomniałem, to właśnie podczas takich wydarzeń uczestnikom zostanie przekazana wiedza, która ma pomóc w walce z elektrośmieciami.
Warsztaty skierowane są dla młodzieży z klas 7-8 szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Dowiedzieliśmy się jeszcze, że w Centrum planowane są inne wydarzenia – między innymi warsztaty, webinary, zbiórki elektrośmieci oraz akcje specjalne.
Młode pokolenie jest dużo bardziej odpowiedzialne za przyszłość naszej planety niż wcześniejsze. Dzisiaj tworzymy dla młodych ludzi miejsce, w którym mogą dowiedzieć się jak ważne jest ponowne wykorzystanie zużytej elektroniki. Ale będzie to też miejsce tworzenia nowych pomysłów, którymi wszyscy moglibyśmy się inspirować
Jacek Łęgiewicz, Dyrektor ds. Publicznych firmy Samsung, oficjalnego partnera Centrum ElektroEkologii.
Centrum znajduje się przy ul. Chmielnej 73 w Warszawie. Warto jeszcze dodać, że partnerem strategicznym jest Samsung, a partnerem merytorycznym – Cyfrowy Dialog.