W trakcie trwania konfliktów zbrojnych człowiek – najczęściej dowódca – musi podjąć bardzo wiele trudnych decyzji. Robi to w stresie, w warunkach, które nie sprzyjają logicznemu myśleniu, natomiast od jego decyzji bardzo często zależy sporo istnień. Trwają dyskusje, czy ten ciężar można zdjąć z ludzkich barków i powierzyć go sztucznej inteligencji. AI miałaby decydować – w oparciu o analizę danych oraz przy użyciu odpowiednich algorytmów – eliminując tym samym ludzkie uprzedzenia.
Sztuczna inteligencja podejmie decyzję za człowieka
Chociaż opracowywany program jest na razie w fazie testów, to da się zauważyć tendencję do coraz częstszego wykorzystywania technologii w czasie wojny, w celu wyeliminowania ludzkich błędów. To rozwiązanie jednak przez wielu ekspertów uznawane jest za dość kontrowersyjne. Mają wątpliwości czy należy zostawiać sztucznej inteligencji „wolną rękę”, gdy w grę wchodzi przede wszystkim ludzkie życie.
Sztuczna inteligencja jest świetna w liczeniu rzeczy, ale myślę, że może stworzyć zły precedens, w którym decyzja o czyimś życiu zostanie oddana w ręce maszyny.
powiedziała Sally A. Applin, pracownik naukowy.
DARPA – ekspert w dziedzinie badań technologicznych
Całością badań zajmuje się organizacja DARPA, która została założona w 1958 r. i od tego momentu jest jedną z najbardziej wpływowych w dziedzinie badań technologicznych. To między innymi ona jest odpowiedzialna za innowacyjność w takich projektach, jak satelity pogodowe, GPS czy szczepionki Moderny przeciwko koronawirusowi.
W 2018 roku przeznaczyła 2 miliardy dolarów, wdrażając program o nazwie AI Next, który włączył sztuczną inteligencję do ponad 60 projektów obronnych. Już wtedy nauka stawała się kluczowym elementem dla przyszłych bojowników.
DARPA przewiduje przyszłość, w której maszyny są czymś więcej niż tylko narzędziami. Maszyny, które planuje DARPA, będą funkcjonować bardziej jako koledzy niż jako narzędzia.
powiedziała agencja, ogłaszając program AI Next.
Program In the Moment podejmie decyzję militarną
Program DARPA In the Moment będzie miał za zadanie stworzenie oraz ocenę algorytmu, który będzie pomocny w podjęciu decyzji przez wojskowych. Przestawione zostaną mu dwie sytuacje: urazy małych jednostek operacyjnych będących pod ostrzałem oraz masowe wypadki, takie jak bombardowanie lotniska. W dalszym etapie prac mają one opracować algorytmy, które pomogą w sytuacjach kryzysowych, takich jak trzęsienia ziemi.
Sztuczna inteligencja zastosowana na polu bitwy może pomóc w zidentyfikowaniu wszystkich zasobów pobliskiego szpitala – takich jak dostępność leków, dopływ krwi i dostępność personelu medycznego – aby pomóc w podejmowaniu decyzji.
Realizacja opisywanego programu ma zająć 3,5 roku.