Domek holenderski to stosunkowo tanie i praktyczne rozwiązanie problemu znalezienia w pełni własnych czterech ścian. Wystarczy niewielki kawałek terenu, dostęp do mediów i własne cztery kąty stają się rzeczywistością bez konieczności zaciągania kredytu na długie lata. Nestron Cube 2 udowadnia, że takie rozwiązanie może być również futurystyczne i inteligentne – to prawdziwy inteligentny dom wykorzystujący najnowsze osiągnięcia technologiczne.
Mały, więc sprytny
Nestron Cube 2 – rozwiązanie proponowane przez singapurską firmę Nestron, to domek holenderski o powierzchni niemal równych 30 metrów kwadratowych (8,22 x 3,66 m). Zgodnie z zapewnieniami producenta, zmieści się w nim nawet trzy albo czteroosobowa rodzina. Mimo niezwykle kompaktowych wymiarów domku, można go podzielić na przestrzenie odpowiadające łazience, sypialni, salonowi, kuchni i jadalni.
Tym, co w Nestron Cube 2 przyciąga wzrok jest jego niezwykle futurystyczne wzornictwo, w którym dominuje biel i sporej wielkości przeszklenia, łącznie z oknami dachowymi. Całość ma sprawiać wrażenie mieszkania na…stacji kosmicznej.
Nestron Cube 2 – pełen inteligentnych rozwiązań
Poza niezwykłym wyglądem, Nestron Cube 2 od znanych nam domków holenderskich odróżnia wykorzystanie inteligentnych rozwiązań. Oświetlenie, klimatyzacja, pralka, lodówka czy kuchenka to skomunikowane rozwiązania inteligentnego domu, zapewniające możliwość automatyzacji wielu domowych czynności i sterowanie niewielkim dobytkiem przy pomocy smartfona. W programowaniu scen i optymalnym wykorzystaniu posiadanych rozwiązań pomoże sztuczna inteligencja, dostarczana przez izraelską firmę Canny. To z poziomu tego asystenta możliwe będzie sterowanie inteligentnym domkiem holenderskim.
Argument cenowy odpada
Niekwestionowaną zaletą domków holenderskich, oprócz ich mobilności, jest cena. Niestety, nie w przypadku Nestron Cube 2. 52 000 dolarów za umeblowany domek to bardzo dużo, zwłaszcza, że do tej kwoty należy doliczyć koszt sprzętu AGD czy jego dostawy (ten w przypadku Stanów Zjednoczonych wynosi aż 8000 dolarów).
Cena Nestron Cube 2 sprawia, że zanim zainicjowane zmiany upowszechnią się w konstrukcji domków holenderskich, minie jeszcze sporo czasu. Jednak sama koncepcja jest na tyle ciekawa, że jestem niemal pewien, że znajdzie rzesze zainteresowanych zakupem na całym świecie. W końcu, kto nie chciałby, choć raz na jakiś czas, spróbować, jak to jest mieszkać na stacji kosmicznej :)?