Yeelight LED Screen Light Bar PRO / fot. Kacper Żarski (oiot.pl)

Recenzja lampki biurkowej Yeelight LED Screen Light Bar PRO montowanej na monitor

9
Ocena

Pracując dużo przy komputerze jednym z ważniejszych aspektów jest dobre oświetlenie. Rozwiązań jest wiele – lampy sufitowe, biurkowe albo umieszczane na monitorze. Do tej ostatniej kategorii zalicza się Yeelight LED Screen Light Bar PRO. Co warto wiedzieć o tej lampce? Jakie ma wady i zalety? Jakie skrywa w sobie funkcje?

Zawartość opakowania i obudowa

W opakowaniu otrzymujemy zestaw niemal wszystkich akcesoriów niezbędnych do korzystania z urządzenia. Jest więc lampka, uchwyt do umieszczenia na monitorze oraz przewód zasilający. Do tego mamy instrukcję obsługi, a także klawisz bezprzewodowy, który pozwala na sterowanie oświetleniem.

Brakuje za to adaptera sieciowego, który byłby podłączany do prądu. Yeelight LED Screen Light Bar PRO musi więc być podłączany do naszego własnego adaptera sieciowego lub do USB w komputerze.

Obudowa samej lampki jest bardzo prosta. Jest to postać wąskiej, długiej tuby (łączna długość to niemal 50 cm) z dwoma paskami LED-owymi. Jeden z nich zawiera światło białe z naprzemiennie ułożonymi diodami w ciepłej i zimnej barwie. Łącznie jest to 40 punktów z ciepłym i 40 punktów z zimnym światłem (każda dioda o mocy 0,2 W), które mogą generować światło o maksymalnej jasności do 280 lumenów i zakresie regulacji temperatury barwowej od 2700 do 6500K.

Drugi rodzaj światła to pasek LED z diodami RGB. Jest ich 40 (tak samo każda po 0,2 W) i pozwala na wyświetlanie jednego z 16 milionów barw. Poza dwoma źródłami światła mamy tu jeszcze dwa piny zasilające lampkę za pośrednictwem podstawki umieszczanej na monitorze. Całość trzyma się za pomocą magnesu. Ostatnimi elementami obudowy są symbole i znaki towarowe oraz logo producenta widoczne w trzech miejscach: na środku w postaci pełnej nazwy oraz na krawędziach tuby jako znaczek.

Podstawa zawiera w sobie miejsce na podłączenie lampki, która daje możliwość delikatnej regulacji do przodu i do tyłu (zakres regulacji to do 25 stopni). Zawiera także zaczep oraz ruchomy element dopasowujący się do różnej grubości monitorów. Yeelight LED Screen Light Bar PRO będzie pasował do każdego monitora o grubości nie większej niż 3,2 cm. W podstawie mamy też złącze USB typu C do podłączenia przewodu zasilającego.

Pilot do sterowania

W opakowaniu wraz z lampką otrzymujemy pilota do sterowania. Jest on w postaci walca z kilkoma możliwościami sterowania. Pokrywa klawisza jest wciskana, ale całość się także obraca, pozwalając na dostosowywanie oświetlenia. Klawisz jest sterowany w sposób bezprzewodowy i zasilany za pomocą dwóch baterii AAA. Obudowa jest stosunkowo ciężka i ma antypoślizgową podstawę, dzięki czemu całość stabilnie stoi na biurku.

Jeśli chodzi o funkcje, do dyspozycji mamy:

  • włączanie i wyłączanie oświetlenia z białym światłem po jednokrotnym, krótkim wciśnięciu,
  • włączanie i wyłączanie kolorowego oświetlenia po dłuższym przytrzymaniu klawisza,
  • zmiana trybów oświetlenia po dwukrotnym wciśnięciu,
  • zmiana jasności przy pomocy obrotu (w prawo – zwiększanie jasności, w lewo – zmniejszanie jasności),
  • regulowanie temperatury barwowej po jednoczesnym wciśnięciu i obróceniu pokrętła (w prawo – cieplejsze barwy, w lewo – chłodniejsze barwy).

Możemy więc sterować wszystkimi parametrami przedniej lampki z białym oświetleniem. Niewiele za to zrobimy z oświetleniem kolorowym z tyłu. Poza włączeniem i wyłączeniem oraz zmianą zdefiniowanych w aplikacji trybów, nic więcej nie zrobimy. Nie ma sterowania jasnością czy kolorami, to już musimy dostosować z pomocą telefonu.

Konfiguracja Yeelight LED Screen Light Bar PRO ze smartfonem

Do uzyskania pełnej funkcjonalności lampki powinniśmy skonfigurować ją z aplikacją Yeelight (dostępna na Androida oraz iOS). Po pobraniu i zalogowaniu się (lub założeniu nowego konta) klikamy plusa w prawym górnym rogu. W tym momencie możemy podłączyć lampkę do prądu.

Po chwili od góry pojawi się nowe urządzenie nazwane jako Screen Light Bar. Po kliknięciu go przechodzimy do łączności z naszym domowym WiFi. Obsługiwane są tu wyłącznie sieci 2,4 GHz (5 GHz nie jest wspierane). Po wybraniu sieci podajemy hasło i czekamy na nawiązanie połączenia. W ciągu kilkunastu sekund zyskamy możliwość sterowania oświetleniem z poziomu aplikacji.

Ciekawą opcją jest jednoczesne połączenie z aplikacją Xiaomi Home. Jeśli tylko jesteśmy zalogowani na te same dane, co w aplikacji Yeelight, w Xiaomi Home od razu też pojawi się nasz nowy sprzęt. Dzięki temu będziemy mogli sterować światłem z poziomu tego samego programu, co inne sprzęty z ekosystemu Xiaomi.

Funkcjonalność aplikacji

Aplikacja Yeelight jest podzielona tak naprawdę na dwie zakładki z osobnymi ustawieniami dla białego (główne światło) i kolorowego oświetlenia (podświetlanie). W obu przypadkach mamy kilka elementów wspólnych:

  • zakładkę z rekomendacjami, gdzie dostępne są tryby, takie jak przytulny dom, czas wolny, tryb gamingowy, noc filmowa, czytanie i praca ze zdefiniowanymi optymalnymi ustaleniami,
  • zakładkę „White” z możliwością wyboru konkretnej barwy białego światła,
  • pasek z regulacją jasności światła,
  • klawisz zasilania,
  • dodawanie sprecyzowanych ustawień oświetlenia do ulubionych.

Poza tym, przy kolorowym podświetleniu mamy do dyspozycji całą paletę kolorów, z których możemy wybrać, w jaki sposób oświetlenie na tyle ma się świecić.

Na dole w prawym rogu mamy jeszcze kilka dodatkowych opcji. Są to ulubione ustawienia, które sobie wcześniej sprecyzujemy, czy harmonogram, za pomocą którego ustalimy o jakich godzinach Yeelight LED Screen Light Bar PRO ma się włączać i wyłączać. Poza tym mamy odliczanie za ile minut oświetlenie ma się wyłączyć, możemy też ustalić, jaki będzie stan oświetlenia po przywróceniu zasilania czy sprawdzić dostępne aktualizacje.

Ważną opcją jest też „Sterowanie przez LAN”. Po jej włączeniu będziemy mogli zarządzać oświetleniem będąc z dala od domu, korzystając z dowolnego internetu, a nawet transmisji danych. W innym przypadku sterowanie będzie możliwe wyłącznie po podłączeniu się do tej samej sieci, z którą łączność ma lampka.

Trochę ustawień znajdziemy jeszcze w prawym górnym rogu. Zmienimy tu nazwę lampki, podejrzymy informacje o sprzęcie, dodamy urządzenie w formie skrótu do pulpitu czy prześlemy informację o błędach. Poza tym możemy udostępnić lampkę innym osobom czy dodać urządzenie do Google Home. Ostatnia opcja to możliwość automatycznego uruchamiania kolorowego oświetlenia przy włączaniu białego światła.

W aplikacji Xiaomi Home funkcjonalność jest niemal taka sama. Jedyne różnice to nieco inne rekomendowane tryby pracy – tu są dostępne biuro, gamingowy, film i rozrywka. Do tego w ustawieniach mamy kilka dodatkowych opcji w kontekście współdziałania z innymi sprzętami. Możemy utworzyć grupy urządzeń sterowanych w tym samym momencie (na przykład włączać kilka świateł na raz). Do tego są scenariusze automatyzacji.

Tu ogranicza nas wyłącznie to, jakie inne sprzęty mamy dodane w aplikacji Xiaomi Home. Możemy chociażby włączyć oświetlenie po wykryciu ruchu na czujniku lub kamerce, zwiększyć jasność po otwarciu drzwi, wyłączyć światło po wyłączeniu żarówki lub uruchomieniu robota sprzątającego czy na przykład zmienić temperaturę barwową po zwiększeniu wilgotność na zewnętrznym termometrze. Różnych opcji może być wiele!

Yeelight LED Screen Light Bar PRO może działać też z Asystentem Google, po aktywowaniu tej opcji w aplikacji Yeelight. Zmienimy tu jasność, barwę białego oświetlenia oraz włączymy i wyłączymy urządzenie. Co jednak ciekawe – nie możemy sterować oświetleniem umieszczonym z tyłu, z kolorowymi diodami.

Działanie z komputerem, czyli współpraca z Razer Chroma

Yeelight LED Screen Light Bar PRO może współpracować z Razer Chroma, co pozwala na sterowanie oświetleniem z komputera. Dostępne są do tego różne tryby ze zdefiniowanymi ustawieniami, możemy też ustalić własne kolory. Poza tym możemy uruchomić opcję Ambient, dzięki czemu kolorowe diody będą podświetlały się w zależności od treści wyświetlanych na ekranie.

W tym celu musimy pobrać aplikację Razer Synapse (dostępna na Windowsa) oraz rozszerzenie Yeelight Chroma Connector. Zakładamy konto w aplikacji i łączymy się z lampką poprzez Yeelight Chroma Connector. Wtedy możemy zacząć sterować naszym sprzętem.

Interesuje nas moduł Chroma Studio, gdzie możemy sterować ustawieniami lampką Yeelight LED Screen Light Bar PRO. Fajne jest to, że można tu zarządzać wieloma różnymi urządzeniami ze sterowaniem oświetlenia, na przykład myszką, klawiaturą, oświetleniem obudowy komputera czy głośników. Osobiście nie mam takich gadżetów (na co dzień korzystam nawet z Macbooka, więc tylko chwilę korzystałem z tej funkcji na testowanym laptopie z Windowsem), ale możliwości jest wiele.

Działanie Yeelight LED Screen Light Bar PRO w praktyce

Musze przyznać, że Yeelight LED Screen Light Bar PRO to mega rozwiązanie. Skutecznie oświetla przestrzeń roboczą na biurku, eliminując konieczność każdorazowego włączania głównego oświetlenia na suficie. Jednocześnie oświetlenie nie przeszkadza w odczytywanie treści z monitora, całość zdaje się mało inwazyjna. To dobra alternatywa dla lampki biurkowej, która nie zajmuje miejsca na blacie.

Zakres regulacji jasności jest w zupełności wystarczający. Do pracy biurowej korzystałem z oświetlenia ustawionego na około 80%. Świetna jest możliwość regulacji temperatury barwowej. Osobiście zazwyczaj stosuję chłodniejsze odcienie, ale czasem przydaje się cieplejsza odmiana światła.

Oświetlenie z tyłu przede wszystkim używałem jako tak klimatyczny dodatek. Kolorowe oświetlenie sprawdza się też wieczorami. Gasząc główne światło przy wieczornym seansie taka kolorowa lampka od boku wygląda interesująco.

W szczególności spodobało mi się też sterowanie klawiszem z ruchomym modułem. To prosty i intuicyjny sposób na zarządzanie światłem. Do tego wszystkie aplikacje działają całkowicie poprawnie, czas reakcji jest szybki, nie ma jakichkolwiek problemów z działaniem. Wszystko jest tak, jak być powinno!

Podsumowanie

Yeelight LED Screen Light Bar PRO można kupić za nieco ponad 400 złotych. Cena może nie jest wybitnie niska jak za oświetlenie biurka, ale z drugiej strony różnych opcji mamy też dużo. Sterowanie z dwóch aplikacji na smartfona, asystenci głosowi, aplikacja na komputer, fizyczny klawisz… sporo tego! A wszystko działa w 100% dobrze.

Do dyspozycji mamy kolorowe i białe oświetlenie. Jest regulacja barw i kolorów czy sterowanie jasnością. Mamy harmonogramy działania, różne automatyzacje, jest sterowanie z każdego miejsca na ziemi dzięki łączności z siecią. Do tego całość wygląda elegancko i została solidnie wykonana. Kawał dobrego sprzętu!

Jeśli ktoś dużo siedzi przy komputerze, takie oświetlenie sprawdzi się świetnie. Szczególnie to białe, od przodu. Kolorowe diody będą z kolei ciekawym dodatkiem dla osób lubiących kolorowe oświetlenie pokoju, grających w gry czy szukających jakiegoś urozmaicenia przy odtwarzaniu multimediów. Rozwiązań możliwych do zastosowania jest wiele.

Osobiście dobrze wspominam testy i mogę polecić taki gadżet. A co Wy myślicie o Yeelight LED Screen Light Bar PRO? Czy taka lampka sprawdziłaby się u Was? Dajcie znać w komentarzach!
_

Yeelight LED Screen Light Bar PRO do testów dostarczył sklep hekka

Robiąc zakupy powyżej 29,99 dolara, skorzystajcie z kodu Kacp10 – obniżycie w ten sposób cenę o 10 dolarów.

Yeelight LED Screen Light Bar PRO / fot. Kacper Żarski (oiot.pl)
Recenzja lampki biurkowej Yeelight LED Screen Light Bar PRO montowanej na monitor
Wnioski
Zalety
Bardzo dobre wykonanie obudowy
Możliwość korzystania z białego i kolorowego oświetlenia
Duże zakresy regulacji barw, kolorów i jasności
Sterowanie z kilku aplikacji
Duża stabilność działania
Ciekawy klawisz do fizycznego sterowania
Wady
Brak adaptera sieciowego w zestawie
Klawisz nie daje możliwości bardziej zaawansowanego sterowania kolorowym oświetleniem
Brak sterowania kolorowym oświetleniem z poziomu Asystenta Google
9
Ocena