Wyświetlacz Sony ELF-SR2 (Źródło: sony)
Wyświetlacz Sony ELF-SR2 (Źródło: sony)

Ten potężny wyświetlacz Sony generuje obraz 3D bez specjalnych okularów

Sony zaprezentowało nowy wyświetlacz 3D. Antyrefleksyjny ekran może dynamicznie dostosowywać obraz do ruchów głowy użytkownika. Dzięki temu nie są mu potrzebne specjalne okulary.

Ekrany do zadań specjalnych

Rozwój wyświetlaczy i ekranów zdaje się nie mieć końca. Do sklepów trafiają coraz potężniejsze ekrany komputerowe i piękniejsze telewizory. Na rynku pojawiają się też bardzo innowacyjne rozwiązania: elastyczne wyświetlacze OLED, rozciągliwe folie i okulary AR zdolne do wyświetlenia ogromnych ekranów. Mało? To co powiecie na wyświetlacz zdolny do dostarczania efektów wizualnych 3D bez potrzeby użycia zestawów VR?

Nowy ELF-SR2 ma panel LCD, a nad nim mikrooptyczną soczewkę, która dzieli obraz na ekranie między lewe i prawe oko widza. Antyrefleksyjny ekran o rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli jest ustawiony pod kątem 45 stopni. Zyskał czas reakcji 14 milisekund, kontrast 1000:1, temperaturę barwy 6500 K i zarządza 400 nitami jasności. Nowa generacja czujników wizyjnych obiecuje lepsze rozpoznawanie i śledzenie twarzy. Dzięki nim system może dynamicznie dostosowywać obraz do ruchów użytkownika — do 25 stopni w lewo i w prawo, 20 stopni w górę i 40 stopni w dół.

Wyświetlacz dedykowany inżynierom i designerom

Ekran wyposażono w porty HDMI 2.0 i USB-C do podłączenia do komputera źródłowego. System wykorzystuje algorytm super-rozdzielczości firmy Sony z linii wyświetlaczy Bravia w celu optymalizacji jakości obrazu i reprodukcji kolorów, a także skalowanie treści z 2K do 4K i przetwarzanie 10-bitowe umożliwia obsługę 100% przestrzeni kolorów Adobe RGB. Sony rozszerzyło również wsparcie dla rozwoju oprogramowania – oprócz własnego SDK oraz Unity i Unreal Engine, nowy wyświetlacz jest zgodny z Open GL, DirectX11/DirectX12, a jeszcze w tym roku dołączy do nich Open XR.

Zaprojektowany dla projektantów przemysłowych, architektów, inżynierów, twórców oprogramowania i gier oraz lekarzy, a także do zastosowań związanych z oznakowaniem i sprzedażą detaliczną, ELF-SR2 będzie dostępny od maja w sugerowanej cenie detalicznej 5000 dolarów.