Oświetlenie LED SAMMANLÄNKAD (źródło: IKEA)
Oświetlenie LED SAMMANLÄNKAD (źródło: IKEA)

IKEA sprzedaje lampy zasilane energią słoneczną. Zobaczcie ten ciekawy design

Współpraca firm IKEA oraz Little Sun zaowocowała dwoma rodzajami lamp ładowanych energią słoneczną. Charakteryzuje je nie tylko ekologia, ale również wyjątkowy design.

Lampa stołowa z żyroskopem, która może stać się latarką

Cały świat poszukuje i dąży do oszczędzania energii elektrycznej, stosując wysokiej klasy urządzenia, oraz wdrażając coraz więcej rozwiązań wykorzystujących odnawialne źródła energii. Również przedsiębiorstwo IKEA, wraz z firmą Little Sun, opracowały nowy rodzaj przyjaznego dla środowiska oświetlenia.

Lampy LED SAMMANLÄNKAD zasilane są dzięki energii czerpanej ze Słońca, a producent oferuje je w dwóch odmiennych konfiguracjach. Pierwsza z nich stanowi lampę stołową, która nadaje się zarówno do ulokowania jej na stole czy biurku, jak i na suficie. Konstrukcja umożliwia wyjęcie jej z podstawy, dzięki czemu może być używana jako latarka. Sam wygląd został wykonany w ciekawym designie, który może przypominać o układzie planetarnym, a konkretnie o ruchu planet wokół Słońca. Lampa ta zamontowana została w formie wyposażonej w żyroskop, który obraca się, dzięki czemu rozświetla każdy kąt pomieszczenia.

LED-owe oświetlenie, które zmieści się w kieszeni i jednocześnie może być power bankiem

IKEA wprowadziła do sprzedaży również przenośną lampę LED SAMMANLÄNKAD, która znajdzie zastosowanie zarówno w domowych przestrzeniach, jak i w plenerze czy ogrodzie. Ten rodzaj oświetlenia, przy pełnym poziomie naładowania akumulatora, może stanowić power bank, dający możliwość napełnienia baterii w urządzeniach mobilnych, nawet w miejscach bez dostępu do energii elektrycznej.

Artystyczne wykonanie tego oświetlenia zawdzięczane jest firmie Little Sun, założonej w 2012 roku przez artystę Olafura Eliassona oraz inżyniera Frederika Ottesena.

Obie konfiguracje lamp dostępne są już w sprzedaży w Polsce, jednak póki co – wyłącznie w sklepach stacjonarnych. Oświetlenie LED SAMMANLÄNKAD w formie przenośnej dostępne jest za 49,99 złotych, natomiast konstrukcja do postawienia na stole lub zawieszenia na suficie to koszt 379 złotych.