Drewniane wieże do turbin wiatrowych jeszcze bardziej obniżą emisję CO2
fot. Unsplash.com

Drewniane wieże do turbin wiatrowych jeszcze bardziej obniżą emisję CO2

Szwedzki gigant energii odnawialnej rozpoczyna projekt budowy drewnianych wież do farm wiatrowych. Nowe materiały pozwolą jeszcze bardziej obniżyć emisję CO2 przy konstrukcji elektrowni.

Zielona energia nierozerwalną częścią postępu

Aby przyszłe pokolenia mogły cieszyć się czystą planetą i bezpiecznym do życia środowiskiem niezbędne jest opracowywanie bardziej ekonomicznych i jednocześnie bardziej wydajnych źródeł energii. Na szczęście w dziedzinie fuzji jądrowej poczyniliśmy duże postępy, a alternatywne paliwa, takie jak metan czy wodór, pozwolą nam poruszyć najcięższe pojazdy. Jakie jeszcze interesujące innowacje czekają nas w dziedzinie zielonej energii? Szwedzki gigant energii odnawialnej RWE proponuje, aby wiatraki elektrowni osadzić na… drewnianych słupach.

RWE, przy współpracy z firmą Modvion, jako pierwsza na świecie zastosuje drewniane wieże do przyszłych lądowych farm wiatrowych. Transakcja jest częścią ambitnych planów firmy dotyczących zwiększenia mocy produkcyjnych przy jednoczesnym zmniejszeniu śladu węglowego.

Widzimy, że modułowe wieże z drewna klejonego mają znaczny potencjał rynkowy i mogą przyczynić się do obniżenia kosztów nowej produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych poprzez zastąpienie stali i betonu drewnem przyjaznym dla środowiska i klimatu. RWE będzie oceniać drewnianą wieżę Modvion pod kątem potencjalnego zastosowania w przyszłych farmach wiatrowych.

Lars Borisson, Head of Onshore Origination & Development Nordics
Drewniane wieże elektrowni wiatrowych (Źródło: rwe)
Drewniane wieże elektrowni wiatrowych (Źródło: rwe)

Drewniane wieże wspierają środowisko

Drewniane wieże mają potencjał, aby stać się ważnym materiałem uzupełniającym w konstrukcji wież. Drewno jako materiał budowlany znacząco redukuje emisje CO2 podczas wytwarzania surowców i konstrukcji. Według analizy cyklu życia, przeprowadzonej przez szwedzki instytut badawczy RISE, użycie drewnianej wieży zmniejsza emisję o 90% w porównaniu z konwencjonalną stalową wieżą o tej samej wysokości i obciążeniu.

Pierwsza komercyjna turbina wiatrowa na drewnianej wieży zostanie ukończona w 2023 roku, a firma planuje instalację o mocy 6 megawatów, która będzie jedną z największych turbin stosowanych na lądzie.