Traktor Holland T7 Methane Power (Źródło: newhollandpresskit)
Traktor Holland T7 Methane Power (źródło: newhollandpresskit)

Pierwszy na świecie traktor zasilany krowimi odchodami

Producent ciągników rolniczych Holland przedstawił swój najnowszy model. Traktor T7 Methane Power LNG to pierwsza na świecie taka maszyna rolnicza zasilana ciekłym metanem.

Maszynowe innowacje

Nie tylko w branży samochodów dochodzi do przełomów i ciekawych eksperymentów. Rolnictwo również adaptuje najnowsze zdobycze techniki, elektryfikując swoje maszyny i angażując zaawansowane systemy analityczne. Teraz najnowszy prototyp popularnej marki maszyn rolniczych wjeżdża na scenę, oferując niespotykane dotąd rozwiązanie.

New Holland, marka produkująca sprzęt rolniczy popularny na całym świecie, która jest częścią Fiat Group, już wcześniej miała innowacyjne modele w swojej ofercie. Po wprowadzeniu do produkcji modelu T6 przystosowanego do tankowania gazem ziemnym, producent idzie o krok dalej.

Firma zaprezentowała traktor przystosowany do jazdy na ciekłym metanie, stworzony we współpracy z konstruktorami z Bennamann. Nie tylko pozwoli na oszczędności na drogich paliwach diesel, ale także stwarza nowe możliwości – ciekły metan może być łatwo wytworzony z krowich odchodów.

Traktor Holland T7 Methane Power

Traktor też może być ekologiczny

Nowy model o mocy 270 koni dorównuje osiągami standardowym maszynom wysokoprężnym. Zamontowany w ciągniku zbiornik kriogeniczny utrzymuje metan w postaci ciekłej w temperaturze -162°C, dając pojazdowi moc porównywalną z silnikiem Diesla, ale przy znacznej redukcji emisji. Podczas testów na wybranych farmach udało się obciąć emisję dwutlenku węgla z z 2500 ton do 500 w trakcie roku.

Ciągnik T7 napędzany ciekłym metanem to prawdziwa nowość na świecie, kolejny krok w kierunku dekarbonizacji światowego rolnictwa i urzeczywistnienia gospodarki o obiegu zamkniętym.

Chris Mann, Współzałożyciel firmy Bennamann

Firma bada również szersze zastosowania wdrażanej technologii i ma nadzieję, że pewnego dnia będzie mogła wykorzystać ją do ładowania pojazdów elektrycznych na obszarach wiejskich. Partnerstwo z Bennamannem pozwoli też na zbadanie potencjału wykorzystania biometanu jako paliwa w transporcie i rolnictwie.