Samochód Bertone GB110 (Źródło: Bertone)
Samochód Bertone GB110 (Źródło: Bertone)

Włoskie studio z tradycjami prezentuje samochód sportowy napędzany… plastikiem

Odrodzone włoskie studio projektowe Bertone zaprezentowało swój nowy hipersamochód. Dzieło sztuki zasilane będzie paliwem… wytworzonym z odpadów z tworzyw sztucznych.

Elektryczne rakiety

Dawno za nami czasy, gdy koncept elektrycznego (lub inaczej zasilanego) supersamochodu wzbudzał co najwyżej uśmiech politowania. Hybrydowe i elektryczne rakiety dostępne w sprzedaży biją kolejne rekordy prędkości, a swoim designem sprawiają, że nie wstyd postawić je obok tradycyjnych przedstawicieli tego gatunku. Włoskie studio projektowe ujawniło nowego drapieżnika, który na tle konkurencji wyróżnia się bardzo nietypowym źródłem zasialania.

Bertone to włoskie studio założone w 1912 roku w Turynie, które tworzyło design pojazdów takich marek, jak Aston Martin, Ferrari, Lamborghini (ikoniczny „włoski klin” Countach to ich zasługa), Mercedes i Volvo. W 2014 roku legendarne studio zbankrutowało i po wielu perturbacjach odkupili je bracia Mauro i Jean-Franck Ricci w 2021. Nowy rozdział Bertone w branży automotive otwiera samochód GB110.

Szczycący się mocą 1100 koni mechanicznych i 1100 Nm maksymalnego momentu obrotowego, GB110 przyśpiesza do 100 km/h w niecałe 3 sekundy, a jego prędkość maksymalna to 380 kilometrów na godzinę.

Samochód Bertone GB110 (Źródło: Bertone)
Samochód Bertone GB110 (Źródło: Bertone)

Supersamochód napędzany… śmieciami

Co ciekawe – w ciele rasowego hiperauta drzemie serce zasilane paliwem otrzymywanym z przetworzenia plastikowych śmieci. Bertone nawiązało współpracę z Select Fuel, firmą specjalizującą się w przekształcaniu materiałów poliwęglanowych w paliwo odnawialne. Paliwa tego typu wykorzystywane są już w transporcie, lotnictwie i sportach motorowych.

Odpady z tworzyw sztucznych należy traktować jako cenne zasoby. Dzięki partnerstwu z Select Fuel odzyskujemy to, co kiedyś było odpadem, i przywracamy jego pierwotną formę.

Jean-Franck Ricci, dyrektor generalny Bertone

GB110, prócz potężnego silnika i nietypowego źródła zasilania, będzie miało możliwość personalizacji zgodnie z życzeniem klienta. Nie ujawniono jeszcze kiedy samochód trafi do sprzedaży ani w jakiej cenie. Wiadomo jednak, że pojazd zostanie wyprodukowany w limitowanej serii 33 sztuk.