Elektryczny pickup Ram 1500 Revolution BEV (Źródło: Ram)
Elektryczny pickup Ram 1500 Revolution BEV (Źródło: Ram)

Nowy, elektryczny pickup Ram, przypomina bardziej statek kosmiczny niż dostawczaka

Ram ujawnił podczas CES 2023 koncept swojego pierwszego elektrycznego pickupa. Futurystyczna maszyna naszpikowana technologią ma być dostępna w sprzedaży już w 2024.

Targi w Las Vegas – uczta dla motoryzacji

Czy chcemy tego, czy nie – elektryki to przyszłość i, pomimo problemów z zasięgiem, cenami za prąd i kryzysem energetycznym, na rynek wychodzą nowe, coraz odważniejsze modele. Od następcy Passata, przez elektryczne traktory, po małe dzieła sztuki i naukowe eksperymenty. Na rynku elektrycznych pickupów również robi się ciasno – Ford wypuszcza swoje F-150 Lightning, podczas gdy Chevrolet szykuje się na dołożenie do oferty Silverado RST. Na CES 2023 RAM zapowiedział, że i on dołącza do zabawy.

A zawodnikiem jakiego wystawia, przykuwa uwagę – Ram 1500 BEV to elektryczny pickup, wyposażony w dwa silniki elektryczne na każdą oś. Producent póki co nie pochwalił się ich mocą, za to zaprezentował całą litanię technologii i funkcje, jakie oferował będzie okręt.

Elektryczny jacht / pancernik / dom

Pickup Rama porusza się na 35-calowych oponach owiniętych wokół 24-calowych kół, z podświetlanymi nakładkami, które pozostają nieruchome podczas obracania się koła niczym w Rolls-Royce’ach. Kabina jest wyposażona w system mocowania na szynach, który pozwala na elastyczną konfigurację wnętrza. Szyny działają również jako mocowania ładunku i znajdują się z tyłu pojazdu. Lekkie siedzenia – które mają zintegrowane pasy bezpieczeństwa, uchwyty i głośniki – można całkowicie złożyć lub wyjąć.

Środkową konsolę można zdemontować, aby zwiększyć ilość miejsca we wnętrzu, a podłokietnik można przekształcić w małe biurko. Deska rozdzielcza wyposażona jest w dwa dotykowe wyświetlacze o łącznej przekątnej 28 cali. W kabinie znajdziemy kamerę 360, asystenta głosowego sterowanego sztuczną inteligencją i wyświetlacz AR.

Sama kierownica serwuje wbudowane małe ekrany, a szklany dach ma elektrochromatyczne panele, które indywidualnie regulują przezroczystość. We wnętrzu zastosowano ekologiczne materiały, w tym skórę wykonaną z produktu ubocznego przemysłu jabłkowego oraz podłogę z gumy i korka z recyklingu. Kabina ma kilka programowalnych trybów, zmieniających pozycję siedzenia, oświetlenie otoczenia, przezroczystość okien i wysokość zawieszenia za naciśnięciem guzika.

Mało? Pickup Ram zdolny jest do autonomicznej jazdy poziomu 3 (w pewnych sytuacjach jest zdolny całkowicie przejąć kontrolę nad jazdą). Pojazd wyposażony jest też w tryb śledzenia, gdzie pickup autonomicznie podąża za kierowcą idącym przed nią, oraz systemy sterowania inteligentnym domem na odległość.

Na razie nieznana jest dokładna data premiery ani cena kosmicznego pickupa.