Inteligentny prysznic, źródło: Moen
Inteligentny prysznic, źródło: Moen

Inteligentna sieć wodna Moen – oszczędzanie wody w domu i ogrodzie

Firma Moen jest producentem wielu inteligentnych urządzeń, które zmieniają podejście do oszczędzania wody i tworzą system, działający w oparciu o aplikację Smart Water. Jakie nowe urządzenia smart i technologie proponuje firma?

Smart Water zapanuje nad zużyciem wody

Niedobory i ograniczenia wody to istotny aspekt, z którym boryka się coraz więcej miejsc na świecie, pomimo coraz większego rozwoju technologicznego. Firma Moen tworzy inteligentne urządzenia, które pozwalają na zdalne kontrolowanie wody w domu i ogrodzie.

Do urządzeń oferowanych przez firmę Moen należy przede wszystkim inteligentny monitor wody oraz wyłącznik Flo Smart, a także wykrywacze wycieków, monitor pompy ściekowej, kran, prysznic, zraszacz, który połączony jest z bezprzewodowym czujnikiem gleby, nagrodzonym na targach CES 2023.

Oszczędzanie wody nie jest zależne od jednego smart urządzenia, a od dobrze współgrającego systemu, który może być połączony w obrębie aplikacji Smart Water. Aplikacja pozwala domownikom na indywidualne dostosowanie ustawień inteligentnego kranu, dotyczących temperatury oraz ilości dozowanej wody, a także wprowadzenie gestów, aby możliwe było sterowanie ruchem.

Aplikacja daje także kilka dodatkowych funkcji, jedną z nich jest Winterize, która pozwala sezonowo odłączać wodę, a po powrocie do domu oczyścić przewody ją doprowadzające. Do funkcji należy także Burst Protect, chroniąca przez pęknięciami rur w przypadku zamarzania czy wysokiego ciśnienia, oraz Health Protect, pozwalająca na przepłukanie przewodów podczas dłuższej nieobecności domowników.

Inteligentny kran, źródło: Moen
Inteligentny kran, źródło: Moen

Badania Moen nad inteligentną ochroną przed wodą

Jak wynika z badań, woda potrafi wytworzyć 5 razy więcej szkód niż kradzieże, dlatego też tak istotne jest zastosowanie zabezpieczeń, które poinformują domowników o potencjalnych zagrożeniach i wyciekach, a także automatycznie zakręcą wodę i ochronią budynek.

Wprowadzenie systemu monitorowania wody to nie tylko zabezpieczenie mienia, ale również wgląd w dane dotyczące zużycia wody przez domowników, co może uświadamiać problem związany z nadmiernym jej zużywaniem.

System tworzony w oparciu o urządzenia Moen daje także możliwość kontrolowania procesu podlewania ogrodu i roślin na zewnątrz, który ściśle zależy od potrzeb, a kontroler zraszaczy nie pozwoli na przelanie ogródka.