Okulary TCL RayNeo X2
fot. TCL

TCL ułatwi rozmowy w obcych językach. Pomogą okulary AR RayNeo X2

Chyba nikomu nie trzeba przedstawiać firmy TCL, która znana jest na całym świecie przede wszystkim z produkcji telewizorów, ale także innych sprzętów – w tym tabletów, smartfonów czy nawet głośników. Jak się okazuje, firma w tym roku rozszerzy swoją ofertę o okulary do rozszerzonej rzeczywistości (AR). Co zaoferują najnowsze RayNeo X2?

TCL RayNeo X2 – okulary dedykowane rozszerzonej rzeczywistości

TCL od lat eksperymentuje z okularami AR, czyli rozszerzonej rzeczywistości. Na łamach OIOT niejednokrotnie pisaliśmy o pojawieniu się nowych modeli – np. w kontekście modelu Thunderbird Smart Glasses lub Nxtwear G. Firma nie zatrzymuje swoich prac nad urządzeniami z tego segmentu, wydając coraz to nowsze propozycje. Tym razem przyszedł czas na model RayNeo X2 AR, który może zapewnić świetne doznania AR, za sprawą zastosowanych tu technologii.

Okulary te mają być pierwszymi na świecie z binokularnym pełnokolorowym wyświetlaczem Micro-LED z falą optyczną. Gadżet prezentuje się jak nieco większe okulary z oprawkami, wyposażonymi w masę elektroniki – całość mimo tego ma być lekka i subtelna – a więc z TCL RayNeo X2 na nosie, nie będziemy wyglądać jak postać rodem z Cyberpunka (chyba…).

Wyświetlacze zaimplementowane w środku mają zapewnić wysoką jasność na poziomie 1000 nitów, a także współczynnik kontrastu statycznego 100000:1 – taka specyfikacja jest wymagana do komfortowej pracy zarówno na zewnątrz, jak i w budynku.

Na pokładzie urządzenia znajduje się także platforma Qualcomm Snapdragon XR2, która realizuje wszelkie potrzebne obliczenia, aby zapewnić taką funkcjonalność. No dobra, ale na co mogą pozwolić takie okulary?

Okulary TCL RayNeo X2
fot. TCL

Idealny kompan na wycieczki do obcych krajów

Poza takimi dość podstawowymi funkcjami, jak odtwarzanie muzyki, TCL RayNeo X2 może zaoferować m.in. noszącemu inteligentną nawigację, a to wszystko za sprawą zintegrowanemu systemu GPS wykorzystującym lokalizację i mapowanie SLAM – technika wyświetla punkty orientacyjne. Co ciekawe, podczas nawigacji okulary połączone ze smartfonem za sprawą Bluetooth wyświetlają powiadomienia z wiadomościami i informacje o połączeniach – całkiem przydatna sprawa.

Natomiast najciekawszą opcją jest tutaj tłumaczenie języka w czasie rzeczywistym – rozmawiając z osobą posługującą się nieznanym nam językiem sztuczna inteligencja tłumaczy i wyświetla słowa na ekranie. Translator w TCL RayNeo X2 działa także na obrazy – także przeczytanie menu w innym języku nie sprawi nam problemu. Jak na razie nie znamy ceny i daty premiery urządzenia, jednak trafią one do sprzedaży jeszcze w tym roku.

Ponadto inne okulary TCL NXTWEAR S mają trafić na amerykański rynek już w pierwszym kwartale 2023 roku w cenie 399 dolarów (równowartość ~1500 złotych).