Nowa tabletka do oczyszczania wody sprawia, że ​​woda z rzeki staje się bezpieczna do picia
woda rzeczna

Nowa tabletka do oczyszczania wody sprawia, że ​​woda z rzeki staje się bezpieczna do picia

Nowa tabletka do oczyszczania wody, która w prosty i szybki sposób odkaża wodę z rzeki, może pomóc rozwiązać problem braku bezpiecznej wody pitnej na całym świecie. To cudowna wiadomość dla ludzi żyjących w rejonach, gdzie szczególnie odczuwalny jest jej brak.

Problem braku wody pitnej na świecie

Dla większości ludzi uzyskanie czystej wody pitnej nie stanowi problemu. Wystarczy odkręcić kran w kuchni, bądź wyciągnąć butelkę z lodówki. Niestety, dla pozostałych 2,2 miliarda ludzi, którzy nie posiadają takiego luksusu, nie jest to już takie proste. Wymaga to od nich często przemieszczania się z miejsca zamieszkania, w celu uzyskania bezpiecznej wody. Problem ten dotyka około 144 milionów ludzi – głównie w Afryce Subsaharyjskiej. Są oni zmuszeni zbierać wodę powierzchniową z rzek, jezior i stawów.

Dlaczego oczyszczanie wody jest tak ważne?

Woda powierzchniowa bardzo często zawiera E. coli i inne bakterie, które mogą prowadzić do choroby, a nawet śmierci, dlatego ważne jest, aby została dobrze oczyszczona przed wypiciem. Gotowanie jest jednym ze sposobów na oczyszczenie jej, ale wymaga wkładu w postaci paliwa, które nie zawsze jest dostępne dla wszystkich.

Pasteryzacja słoneczna (wykorzystywanie światła słonecznego do podgrzewania wody do niższej temperatury przez dłuższy czas) to kolejna opcja, jednak niestety zajmuje ona często kilka godzin. Nie zapominajmy także, że w nocy czy też w przypadku zachmurzonego nieba, zwyczajnie nie wykorzystamy tej metody. Inny proces, zwany „destylacją słoneczną”, może również oczyszczać wodę, ale używany do tego sprzęt może gromadzić mikroorganizmy powodujące awarie.

Tymczasem tabletki do oczyszczania wody, powszechnie używane przez obozowiczów, pozostawiają produkty uboczne tej dezynfekcji. Niestety, spożywanie ich odbija się niekorzystnie na zdrowiu. Co więcej, skutki spożycia takiej wody nie są do końca znane.

Hydrożelowa tabletka oczyszczająca wodę

Naukowcy z UT Austin stworzyli tabletkę do oczyszczania wody z rodzaju materiału pochłaniającego wodę zwanego hydrożelem. Dzięki jej użyciu jesteśmy w stanie oczyścić litr wody rzecznej i sprawić, że będzie gotowa do spożycia. Całość ma zająć tylko godzinę, bez tworzenia jakichkolwiek potencjalnie szkodliwych produktów ubocznych.

Tabletka neutralizuje 99,999% bakterii znajdujących się w wodzie, a następnie jest usuwana.

Jak twierdzą badacze, materiały użyte do produkcji tabletek do oczyszczania wody są niedrogie, a zwiększenie produkcji nie stanowi żadnego problemu. Tabletki można również wytwarzać w różnych rozmiarach i kształtach i przeznaczać je do różnych zastosowań.