Książka i okulary
Książka i okulary, źródło: Pixabay

Sol Reader E Ink, czyli czytnik książek w formie okularów

Na rynek w tym roku ma wejść urządzenie Sol Reader, będące okularami i czytnikiem e-booków w jednym. Konstrukcja tego sprzętu nieco przypomina okulary VR, jednak skrywa w sobie wyświetlacz E Ink, który zmieni życie moli książkowych, szczególnie tych, którzy lubią czytać na leżąco.

Nowy wymiar czytnika zamkniętego w okularach

Czytanie e-booków, zamiast tradycyjnych książek, jest już w naszym społeczeństwie standardem. Książki zastępuje nam przecież smartfon, laptop, tablet czy czytnik e-booków. Jednak te nie pozwalają na czytanie w pozycji leżącej, gdyż konieczne jest utrzymywanie nad głową przez dłuższy czas urządzenia czy książki, co jest średnio wygodne. Dlatego też pojawił się pomysł stworzenia czytnika, który nie będzie wymagał trzymania, a będzie wkładany niczym okulary.

Sol Reader E Ink, czyli czytnik książek w formie okularów
fot. notebookcheck

Konstrukcja Sol Readera została zamknięta w masie około 100 gramów i nieco przypomina okulary do wirtualnej rzeczywistości. Tekst e-booka prezentowany jest na dwóch wyświetlaczach E Ink, a przewracanie stron odbywa się za pomocą kontrolera, który obsługuje się palcami.

Okulary i czytnik E Ink, źródło: Sol Reader
Okulary i czytnik E Ink, źródło: Sol Reader

Technologia w lekkiej konstrukcji Sol Reader

Urządzenie wyposażone jest w Bluetooth i WiFi, a ładowanie odbywa się przez port USB-C. Bateria wystarcza na 30 godzin pracy.

Sol Reader jest lżejszy w porównaniu do zestawów wirtualnej rzeczywistości, gdyż jest zdecydowanie prostszym urządzeniem. Wyświetlane obrazy prezentowane są w skali szarości, o niskiej częstotliwości odświeżania, dlatego okulary nadają się tak naprawdę wyłącznie do czytania, raczej przeglądanie internetu nie byłoby w nich wygodne.

Czytnik otrzymał soczewki naleśnikowe, przyjmujące płaską i cienką formę, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie szerszego kąta widzenia, a przy tym są lekkie. Urządzenie ma także możliwość ustawienia dioptrii oraz suwak do regulacji IPD, pozwalający użytkownikowi dostosować odległość między źrenicami, co bezpośrednio wpływa na uzyskanie wyraźnego obrazu.

Okulary Sol Reader będą dostępne jesienią za 350 dolarów (około 1500 złotych), choć już teraz na stronie producenta można zapisać się na listę oczekujących.