Doświadczanie niezliczonych wrażeń w VR, korzystając z Meta Quest 2
fot. Wojciech Loranty

Meta oficjalnie kończy wsparcie dla pierwszego Meta Quest

Meta, dawniej Facebook, poinformowała, że planuje zakończyć wspieranie pierwszego samodzielnego zestawu VR, Meta Quest (Oculus Quest). To smutne wieści, gdyż oryginalny Quest był niejako rewolucją na rynku urządzeń VR, jednak decyzja firmy Zuckerberga nie powinna nikogo dziwić. Kiedy pojawi się ostatnia aktualizacja?

Meta Quest oficjalnie kończy swój długi żywot

Pierwszy Quest zadebiutował w Maju 2019 roku i był produkowany aż do września 2020 roku. Po tej dacie pałeczkę oficjalnie przejął Oculus Quest 2 (teraz Meta Quest 2), który wciąż jest produkowany, nawet pomimo niedawnego debiutu modelu Quest Pro oraz (ciut dalszego) wzrostu ceny.

Rzecz jasna zakończenie procesu produkcyjnego sprzętu nie oznacza, że przestaje być on wspierany w trybie natychmiastowym. Najlepszym przykładem niechaj będzie firma LG, która pomimo zaprzestania produkcji smartfonów, wciąż wydaje do nich aktualizacje. Pierwszy Meta Quest także mógł liczyć na aktualizacje, które zresztą regularnie dostawał i pod tym względem nie musiał czuć się gorzej od młodszego rodzeństwa.

To się jednak zmieniło – posiadacze pierwszego Questa otrzymali od dawnego Facebooka mejle z informacją, że nowe funkcje już nie pojawią się na tej platformie. Trudno się temu zresztą dziwić, ponieważ pierwsze samodzielne gogle Oculusa, choć wciąż świetne, bardzo mocno ustępują pod względem wydajności i parametrów swoim następcom…

Meta oficjalnie kończy wsparcie dla pierwszego Meta Quest
To chyba jedyne zdjęcie pierwszych gogli Meta Quest, jakie możemy znaleźć na stronie internetowej Oculusa (źródło: Oculus)

Piszesz koniec, a właśnie pobieram aktualizację! O co Ci chodzi?!

Jak najbardziej, może się tak zdarzyć – szczególnie, jeśli czytasz to na kilka miesięcy po publikacji tekstu, a Twój pierwszy Quest właśnie pobiera najnowszą aktualizację systemu. Firma Zuckerberga zdecydowała się bowiem wypuszczać aktualizacje systemowe oraz bezpieczeństwa aż do 2024 roku.

Oznacza to, że do końca tego roku, pierwsze Questy mogą pobierać oprogramowanie systemowe. Nie będzie jednak ono rozszerzało dostępnych funkcji ani niczego zauważalnie zmieniało.

Czyli teraz moje Meta Quest nadają się jedynie na złom…?

Ależ oczywiście, że nie! Urządzenie będzie wciąż działało, wraz ze wspieranymi aplikacjami, jednak raczej nie dostanie już dostępu do najnowszych produkcji. Użytkownicy nie będą również w stanie tworzyć ani dołączać do drużyn oraz utracą dostęp do funkcji społecznościowych Meta Horizon Home.

Stanie się to dokładnie 5 marca, więc jeśli chcieliście zrobić sobie tournée po wirtualnych posiadłościach waszych znajomych, to sugeruję rozpocząć je jak najszybciej…