Budowa, źródło: NOWATCH
Budowa, źródło: NOWATCH

NOWATCH, czyli… zegarek, który nie wskazuje godziny

Oto zegarek, który nie ma wskazówek ani wyświetlacza, zamiast tego został wyposażony w tarczę wybraną przez użytkownika. Skoro NOWATCH nie mierzy czasu, po co go stworzono?

Zegarek, który nie podaje godziny – po co?

NOWATCH nie poda godziny, ale za to zmierzy szybkość oddechu, tętno, temperaturę, przewodnictwo skóry, ruch, sen oraz wysycenie krwi tlenem. Pozwala na monitorowanie samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego, zbiera zmierzone dane i uczy się użytkownika, aby jeszcze lepiej wspomagać go w codziennym funkcjonowaniu.

Zegarek, źródło: NOWATCH
Zegarek, źródło: NOWATCH

Ten dość unikatowy zegarek dokonuje interpretacji stresu w oparciu o pomiar przewodnictwa skóry, czyli reakcję Electro Dermal Activity (EDA), która w języku polskim jest nazywana reakcją elektrodermalną. Urządzenie otrzymało dostęp do technologii Biosensing firmy Philips, dzięki której możliwe jest zmierzenie aktywności przez skórę, a wszystko przez wydzielany gruczołami pot, w którym znajduje się kortyzol. Pomiar dokonywany przez zegarek, poza tym, że jest w stanie oszacować poziom stresu, potrafi także przewidzieć stan poznawczy lub poziom koncentracji, w jakim znajdziemy się za godzinę.

Aplikacja, źródło: NOWATCH
Aplikacja, źródło: NOWATCH

Choć zegarki i opaski już od jakiegoś czasu mierzą tętno, ciśnienie czy nawet poziom wysycenia krwi tlenem, ten wykorzystuje inną, dokładniejszą technologię, dzięki której możliwe jest kontrolowanie zmian w obrębie tętna czy poziomu stresu w ciągu dnia.

Zegarek potrafi także przeanalizować prowadzone przez użytkownika aktywności czy zbadać jakość snu, co można w łatwy sposób przejrzeć w dedykowanej do urządzenia aplikacji.

NOWATCH – dokładnie taki, jak zaprojektujesz!

Zegarek na jednym ładowaniu może działać przez 10 dni, choć jest to zależne od użytkowania, jest odporny na wodę i temperaturę, wyposażony w łączność Bluetooth o niskim zużyciu energii oraz możliwe jest uruchomienie trybu samolotowego. NOWATCH został wykonany ze stali nierdzewnej, ceramiki oraz został pokryty powłoką PVD, osiąga rozmiar o średnicy 37 mm oraz grubość 10,9 mm.

Każdy użytkownik ma możliwość wizualnego dostosowania swojego zegarka do siebie i do swoich upodobań. NOWATCH posiada kolekcję tarcz, wykonanych z metalu lub z naturalnych minerałów, takich jak fioletowy ametyst, oko sokoła, labradoryt, niebieski lapis lazuli, zielony malachit, tygrysie oko, różowy kwarc czy biały agat.

Kolorowe tarcze mogą być w łatwy sposób wymieniane, dzięki magnetycznej instalacji. Kupujący ma również możliwość wyboru koloru obudowy, spośród złotego, srebrnego i różowego, a także rodzaju paska – skórzanego lub tkanego, które też różnią się między sobą kolorystyką.

Wybór obudowy zegarka, źródło: NOWATCH
Wybór obudowy zegarka, źródło: NOWATCH
Wybór paska zegarka, źródło: NOWATCH
Wybór paska zegarka, źródło: NOWATCH
Wybór tarczy zegarka, źródło: NOWATCH
Wybór tarczy zegarka, źródło: NOWATCH

W zależności od wybranych przez użytkownika opcji cena jest zmienna. Dla przykładu zegarek ze srebrną obudową, wyposażony w zielony skórzany pasek oraz malachitową tarczę kosztuje 358 euro.