Drony w magazynach IKEA (źródło: Ingka)
Drony w magazynach IKEA (źródło: Ingka)

IKEA używa dronów do inwentaryzacji magazynów

IKEA nieustannie wdraża nowoczesne rozwiązania. Wśród nich znalazły się drony, które doglądają stanów magazynowych. Lata ich już sto w 16 lokalizacjach, na terenie 8 krajów Europy. Gdzie już działają i jakie otrzymały zadania?

Sto dronów w magazynach IKEA

Przed dwoma laty przedsiębiorstwo IKEA wraz z grupą Ingka rozpoczęły współpracę, dzięki której opracowano model w pełni autonomicznego drona, pozwalającego na monitorowanie zapasów magazynowych oraz poprawiającego samopoczucie pracowników na hali. Grupa Ingka przeprowadza modernizacje sklepów, dzięki którym możliwa jest poprawa jakości oferowanych usług oraz realizowanie zamówień online z szybką i tanią dostawą.

Teraz natomiast kilka europejskich magazynów sieci sklepów przeprowadza inwentaryzacje za pomocą stu dronów. Tak wdrożony system pozwala na dokładne sprawdzenie stanów produktów lokowanych w magazynach, co przenosi się na zachowanie ciągłej dostępności zamawianych produktów w sprzedaży detalicznej online oraz fizycznej w sklepach. Pracownicy natomiast nie muszą już ręcznie wprowadzać i potwierdzać każdej palety, umieszczanej w magazynie.

Drony w magazynach IKEA (źródło: Ingka)
Drony w magazynach IKEA (źródło: Ingka)

Innowacyjność, technologia i ekologia w dążeniu do rozwoju firmy

IKEA stosuje coraz więcej ekologicznych i innowacyjnych rozwiązań. Firma przeprowadzała już testy autonomicznego transportu, zmieniła klej do kartonów na bardziej ekologiczny, a także zdecydowała się na wybudowanie farmy fotowoltaicznej.

Jak donosi Tolga Öncu, będący Head of Retail w Ingka Group (IKEA), firma dąży do ciągłego polepszania jakosci oferowanych usług, również w kontekście wsparcia klientów w wielokanałowej sprzedaży. Wprowadzenie dronów natomiast jest szansą na obniżenie kosztów, a co za tym idzie, oferowania produktów w możliwie najbardziej przystępnych dla klientów cenach.

Pierwszy dron rozpoczął pracę już w 2021 roku w magazynie w Szwajcarii, natomiast obecnie urządzenia działają już w 16 lokalizacjach na terenie takich państw, jak Belgia, Chorwacja, Słowenia, Niemcy, Włochy, Holandia i Szwajcaria.