Kolejna farma fotowoltaiczna w Polsce! Tym razem stawia ją Ikea
Materiał prasowy Ikea

Kolejna farma fotowoltaiczna w Polsce! Tym razem stawia ją Ikea

Ekologiczne źródła energii są coraz bardziej w cenie. Niezależnie czy patrzymy na aspekt dbania o środowisko, czy też na niewątpliwe oszczędności w dłuższej perspektywie, działania te stają się coraz korzystniejsze. Z takiego założenia wyszła Ikea, która wybuduje nową instalację w Polsce.

Ikea inwestuje w fotowoltaikę

Już niedługo do fabryki Ikei w okolicach Świebodzina popłynie ekologiczny prąd. Spółka Ikea Industry Zbąszynek rozpoczęła prace, które mają zaowocować stworzeniem jednej z największych farm fotowoltaicznych w Polsce i jednej z większych w Europie. Energia w pełni będzie szła na użytek własny fabryki.

Już wiadomo, że na gruntach w Babimoście i Zbąszynku powstanie instalacja składająca się z 37 tysięcy paneli słonecznych, których łączna moc wynosić będzie 19 MW. Szacuje się, że jej powierzchnia może odpowiadać rozmiarowi nawet sześciu sklepów tej szwedzkiej sieci.

Początki prac nie były proste. Ikea gromadziła niezbędne zezwolenia przez dwa lata od podjęcia decyzji o budowie infrastruktury zasilającej. Nie wiadomo jak długo będzie trwało stawianie konstrukcji, ale koncernowi zależy na czasie, by szybciej móc realizować swoje cele polityki klimatycznej i obniżyć koszty produkcji.

Szwedzi podchodzą odpowiedzialnie do kwestii klimatycznej

Ikea jest jedną z bardziej odpowiedzialnych firm, jeśli chodzi o działania na rzecz walki z emisją gazów cieplarnianych. Budowa instalacji fotowoltaicznej wpisuje się również w trend zmniejszania szkodliwości klimatu do niezbędnego minimum.

Fabryki tej marki są w czołówce, jeśli chodzi o stopniowe zmniejszanie emisji dwutlenku węgla na świecie. Przedstawiciele szwedzkiego giganta chcą do 2025 roku obniżyć emisję do poziomu oscylującego w granicach 20% dzisiejszego wytwarzania. Jeśli uda się to zrealizować, następnym celem będzie zmniejszenie śladu klimatycznego o 80% do 2030 roku.

Powód inwestycji w Polskę nie może zaskakiwać, jeśli spojrzy się na mapę sieci. Około 20 procent rocznej światowej produkcji pochodzi z kraju nad Wisłą. Sprawa wygląda jeszcze poważniej, jeśli spojrzymy na meble drewniane, opuszczające fabryki Ikea Industry. Procent ten wzrasta wtedy nawet do 50% produktów sprzedawanych na całym świecie.

To kolejna duża inwestycja w polski rynek. Już w latach 2011-16 Szwedzi zainwestowali w Polskę około miliarda złotych. Pozwoliło to na postawienie około 80 turbin wiatrowych, które zostały rozmieszczone na 6 farmach, które produkują około 400 GWh energii elektrycznej rocznie.