Adobe Firefly (źródło: Adobe)
Adobe Firefly (źródło: Adobe)

Wielka premiera Adobe Firefly. Oto generator obrazów, który szanuje prawa autorskie

Adobe stworzyło dwa nowe narzędzia, wykorzystujące możliwości sztucznej inteligencji. Adobe Firefly pozwoli generować obrazy oraz stylizować napisany tekst. Wersja beta wygląda zachęcająco!

Nowe możliwości dzięki generatywnej sztucznej inteligencji

Firma Adobe zaprezentowała własne narzędzia generatywnych modeli AI pod nazwą Adobe Firefly. Pierwsze narzędzie do generowania obrazów działa w podobny sposób do DALL-E czy też Midjourney, czyli w oparciu o przesłany przez użytkownika monit tekstowy. Drugie pozwala natomiast na stylizowanie tekstu, również dzięki algorytmom sztucznej inteligencji.

„Nie boimy się zmian i akceptujemy je.”

Alexandru Costin, wiceprezes ds. generatywnej sztucznej inteligencji i Sensei w firmie Adobe

Adobe zapewnia, że wprowadzone podczas szkolenia modelu obrazy pochodzą wyłącznie z biblioteki Adobe Stock i dotyczą treści, które zostały objęte otwartą licencją, a także należące do domeny publicznej z wygaszonymi prawami autorskimi.

Obecne możliwości Adobe Firefly oraz plany na przyszłość

Nowe narzędzia Adobe mają pozwolić na kreatywne i szybkie wygenerowanie obrazów oraz łatwe dokonywanie w nich zmian. Użytkownik ma dzięki temu możliwość przeniesienia swojego pomysłu i koncepcji do komputera, a następnie udoskonalenie ich, dzięki możliwościom AI. Edycjom nie podlegają jedynie obrazy, ale również nagrania wideo, które pozwalają m. in. na zmianę pogody.

Pierwszy model Adobe Firefly już wystartował, jednak konieczne jest przesłanie formularza oraz oczekiwanie na zaproszenie od Adobe. Na ten moment wersję beta można uruchomić poprzez stronę internetową, choć jak wynika z planów firmy, narzędzia AI zostaną w przyszłości wdrożone do pakietu aplikacji kreatywnych.

Litery wygenerowane za pomocą monitu tekstowe Adobe Firefly (źródło: Adobe)
Litery wygenerowane za pomocą monitu tekstowe Adobe Firefly (źródło: Adobe)

Dzięki nowym możliwościom Photoshop ma otrzymać funkcję odmalowywania, Illustrator będzie w stanie wytwarzać na odręcznych rysunkach wektorowe wariacje, natomiast program Premiere pozwoli użytkownikom na ocenę kolorów, a także dokonanie zmian w stylu obrazu. Wszystko to ma dać szansę na powstawanie unikalnych, niepowtarzalnych treści w postaci grafik, plakatów i banerów.

Narzędzia Adobe wykorzystujące sztuczną inteligencję mają być łatwe w użyciu, a poprawa grafiki obrazu będzie docelowo oparta o opcje dostępnych stylów dotyczących m. in. oświetlenia i proporcji. Firma ma również plan na wdrożenie modeli, które pozwolą tworzyć prace i kompozycje w trójwymiarze.

Przyszłość dla modelowania 3D (źródło: Adobe)
Przyszłość dla modelowania 3D (źródło: Adobe)