Klej pochodzenia biologicznego (źródło: IKEA)
Klej pochodzenia biologicznego (źródło: IKEA)

IKEA prezentuje ekologiczne podejście i wprowadza klej pochodzenia biologicznego

Meble z firmy IKEA będą wytwarzane przy użyciu kleju pochodzenia biologicznego. Przedsiębiorstwo pragnie zredukować ślad klimatyczny, który generuje przez użytkowanie kleju z paliw kopalnych.

Zrównoważony rozwój i redukcja śladu klimatycznego

Dążenie do zredukowania emisji gazów cieplarnianych, do których należy na przykład dwutlenek węgla, czy też zmniejszenie śladu klimatycznego, jest w ostatnich latach bardzo potrzebne, a nawet konieczne do ochrony środowiska i naszej planety. Firmy dążą do zredukowania emitowanych związków oraz ustalają plany zrównoważonego rozwoju, a IKEA jest jedną z nich.

Jedno z najbardziej znanych holenderskich przedsiębiorstw meblarskich, dąży do zmniejszenia śladu węglowego, jakim obciąża środowisko. W tym celu ma zamiar zmienić rodzaj kleju używanego w wytwarzaniu materiałów tekturowych, który związany jest z 5% całego tworzonego przez IKEA śladu klimatycznego w łańcuchu tej firmy.

Do 2030 roku firma ma zamiar zredukować zużycie kleju tworzonego w oparciu o paliwa kopalne o 40%, a także emisję gazów cieplarnianych o 30%. Poszukiwanie nowych, ekologicznych klejów to podstawa do zrównoważonego rozwoju firmy.

Tektura z klejem pochodzenia biologicznego (źródło: IKEA)
Tektura z klejem pochodzenia biologicznego (źródło: IKEA)

IKEA etapowo wprowadza ekologiczne rozwiązania, redukujące ślad klimatyczny

Na terenie fabryki IKEA zlokalizowanej na Litwie w Kazlu Rudzie wykorzystuje się już klej, tworzony na bazie skrobi technicznej, pochodzącej z kukurydzy. Również w innych ośrodkach wytwórczych wprowadzane są nowe i ekologiczne rozwiązania, które z czasem i etapowo pozwolą na zredukowanie udziału klejów tworzonych z paliw kopalnych.

IKEA ma zamiar w przyszłości wykorzystać również drewno pochodzące z recyklingu, a także dążyć do produkcji swoich artykułów w 100% z energii odnawialnej. Odnalezienie nowych rozwiązań w przemyśle klejów to również sposób na ograniczenie śladu klimatycznego podczas wytwarzania płyt wiórowych. Przedsiębiorstwo ruszyło nawet z programem akceleracyjnym, który pozwoli na pilotowanie najnowszych rozwiązań w zakresie klejów, także z partnerami zewnętrznymi.