Sensor jakości powietrza VINDSTRYKA trafi na rynek. IKEA potwierdza
Źródło: IKEA

Sensor jakości powietrza VINDSTRYKA trafi na rynek. IKEA potwierdza

Internetowe przecieki okazały się prawdą – IKEA wprowadza na rynek nowy czujnik VINDSTYRKA, służący do monitorowania jakości powietrza wewnątrz pomieszczenia. Zatem, co oferuje zapowiedziane urządzenie i kiedy będzie miało swoją premierę?

Nowy sensor jakości powietrza VINDSTRYKA będzie posiadał ekran

O krążących po sieci plotkach na temat nowego smart urządzenia IKEA wspominałem przy okazji innego artykułu. Te się urzeczywistniły i sensor VINDSTYRKA stanie się kolejnym produktem inteligentnego domu, który dołączy do portfolio szwedzkiego producenta.

Jego działanie skupiać się będzie na analizie poziomu zanieczyszczeń w powietrzu poprzez monitorowanie stężenia cząstek PM 2,5 oraz TVOC (całkowitej ilości lotnych związków organicznych). Ponadto czujnik wyświetli panującą w pomieszczeniu temperaturę oraz wilgotność.

Opisane parametry będą możliwe do odczytania na ekranie urządzenia lub w aplikacji IKEA Home Smart po wcześniejszym połączeniu z centralką DIRIGERA.

Wybranie tej drugiej opcji znacznie rozszerzy możliwości sprzętu, ponieważ użytkownicy, którzy zdecydują się na użycie aplikacji zyskają możliwość automatyzowania VINDSTYRKA z innymi inteligentnymi urządzeniami marki, przede wszystkim z oczyszczaczami powietrza STARKVIND. Sprzężenie sensora z filtrem umożliwi automatyczną regulację prędkości wentylatora w zależności od wykrytej ilości PM 2,5 w powietrzu.

Wygląd czujnika jest taki sam jak na zdjęciach, które swojego czasu przenikły do sieci – ma prostokątny kształt, białą obudowę i jest zasilany za pośrednictwem kabla USB-C.

Jeżeli chodzi o łączność, to oprócz natywnego oprogramowania nie ma wzmianki o innych platformach inteligentnego domu. Być może dlatego, że IKEA pracuje nad certyfikacją Matter i tym samym nie przechodzi już oddzielnej certyfikacji dla standardu Apple HomeKit, który zawsze był wymieniany jako dostępny. Pożyjemy, zobaczymy.

Urządzenie powinno być dostępne także w Polsce

Producent obiecuje w komunikacie prasowym, że VINDSTYRKA będzie dostępna na wszystkich rynkach, na których działają sklepy IKEA, czyli także i w Polsce. Produkt ma zostać wprowadzony do sprzedaży w kwietniu 2023 roku.

Nie ujawniono jednak najważniejszego aspektu, czyli ceny, więc pozostaje nam pierwotna spekulacja, że urządzenie będzie sprzedawane w kwocie mniej więcej 40 euro, czyli za około 190 złotych.