SARS-CoV-2 a nowotwory
Sars-cov-2, źródło: Pixabay

AI zidentyfikuje wirusy układu oddechowego w zaledwie 5 minut!

Powstał pierwszy na świecie test diagnostyczny, działający w oparciu o AI, który rozpozna wirusy układu oddechowego. Czas diagnozy zajmuje zaledwie pięć minut, a do badania wystarczy jeden wymaz z nosa lub gardła.

Szybki i dokładny test diagnostyczny, działający w oparciu o AI

Pojawiła się przełomowa technologia w diagnostyce chorób układu oddechowego, takich jak na przykład grypa czy COVID-19, które wywoływane są przez wirusy. Nowy test diagnostyczny, na podstawie jednego wymazu z nosa lub gardła osoby chorej, jest w stanie szybko przeanalizować i zidentyfikować, który wirus aktualnie wywołał chorobę.

Działanie testu Pictura Bio opiera się o widzenie komputerowe i uczenie maszynowe, dodatkowo pomiar dokonywany jest w czasie zaledwie 5 minut, co stwarza sporą konkurencję dla zazwyczaj czasochłonnych testów laboratoryjnych. Niewątpliwym atutem nowej technologii jest możliwość wprowadzania kolejnych wirusów do oprogramowania AI, co wyklucza konieczność tworzenia kolejnego testu.

AI rozpozna wirusy (źródło: Pixabay)
AI rozpozna wirusy (źródło: Pixabay)

Test Pictura Bio przełomem w diagnostyce istniejących i nowo powstałych wirusów

Nowoczesny test diagnostyczny został wstępnie sprawdzony przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz szpital Johna Radcliffe’a. Jego działanie jest zbliżone do funkcji rozpoznawania twarzy, jednak w tym przypadku rozpoznawane są patogeny. Badania początkowo zostały przeznaczone dla wirusa SARS-CoV-2, a następnie wprowadzono 200 próbek klinicznych, które pozwoliły na uruchomienie procesu uczenia maszynowego.

Działanie urządzenia opiera się o analizę etykiet fluorescencyjnych wirusa, które różnią się między sobą w obrębie danego patogenu. Wirusy różnią się takimi parametrami, jak wielkość powierzchni, kształt czy też skład chemiczny. System Pictura Bio osiąga dokładność na poziomie wyższym niż 97%.

Autorzy wykonanego urządzenia mają zamiar kontynuować rozwój swojej technologii i poszukują sposobów na dalsze inwestycje, aby możliwe było wprowadzenie testu do powszechnego użytku w opiece zdrowotnej, który z pewnością mógłby szybko rozwiązać problemy diagnostyczne w przypadku pojawienia się kolejnych epidemii nowych, nieznanych jeszcze wirusów.