Soczewki kontaktowe (źródło: Pixabay)
Soczewki kontaktowe (źródło: Pixabay)

Przełom dla AR? Drukowane soczewki kontaktowe z funkcją nawigacji

Zespół badawczy KERI opracował technologię inteligentnych soczewek kontaktowych, powstających poprzez druk 3D, które pozwolą na rozwój rozszerzonej rzeczywistości (AR). Jak to działa?

Soczewki kontaktowe nie tylko dla osób z uszkodzonym wzrokiem

Opracowana przez zespół naukowców inteligentna soczewka kontaktowa powstaje w ramach technologii drukowania w 3D. Urządzenie instalowane jest jak tradycyjna soczewka, czyli na powierzchni ludzkiego oka.

Głównym celem prowadzonych badań nad soczewkami jest diagnozowanie i leczenie chorób oczu oraz wspomaganie wzroku chorych osób, jednak ostatnio giganci technologiczni, m. in. firma Google, pracują nad wprowadzaniem soczewek kontaktowych do wyświetlaczy jako forma zaimplementowania rozszerzonej rzeczywistości.

Inteligentne soczewki w AR mają elektrochromatyczne wyświetlacze, które działają w oparciu o niski pobór mocy. Na ich powierzchni stosuje się podłoże w postaci filmu, nakładane metodą powlekania elektrycznego. Taka technologia wprowadza spore ograniczenia w produkcji zaawansowanych wyświetlaczy, a naukowcom właśnie udało się pokonać te przeciwności, rozwiązaniem okazała się być technologia drukowania 3D.

Zjawisko menisku, będące podstawą soczewek AR (źródło: KERI)
Zjawisko menisku, będące podstawą soczewek AR (źródło: KERI)

Inteligentne soczewki kontaktowe szansą na rozwój rozszerzonej rzeczywistości

Technologia opracowana przez koreański uniwersytet pozwala na inne podejście do nakładania tzw. błękitu pruskiego, które nie wymaga podawania napięcia, a jego realizacja odbywa się za pomocą tworzenia mikrowzorów przy użyciu drukarki 3D. Kluczem w realizacji takiego urządzenia jest tworzenie menisku z użytego atramentu.

Precyzyjny ruch dyszy umożliwia bezproblemowe i ciągłe krystalizowanie błękitu pruskiego na powierzchni soczewek, co pozwala na dokładne tworzenie drobnych mikrowzorów o wielkości 7,2 mikrometra.

Podstawą tworzonych soczewek jest możliwość użycia ich do nawigacji. Sposób działania jest prosty – wystarczy nałożyć soczewkę na powierzchnię oka, a nawigacja sama się rozwija dosłownie na oczach użytkownika. Dzięki temu rozszerzona rzeczywistość zyskuje nowe możliwości, a urządzenie daje również możliwość uruchomienia gier.

 „Naszym osiągnięciem jest rozwój technologii druku 3D, która umożliwia drukowanie funkcjonalnych mikrowzorów na podłożu innym niż planowanie, które może skomercjalizować zaawansowane inteligentne soczewki kontaktowe w celu wdrożenia AR.”

Dr Seol Seung-Kwon z KERI