Stacja pogodowa (źródło: STAVROS'STUFF)
Stacja pogodowa (źródło: STAVROS'STUFF)

Ten wyświetlacz Timeframe możesz zrobić samodzielnie w domu

Stavros Korokithakis samodzielnie stworzył wyświetlacz Timeframe oraz wydrukował zgrabną obudowę. E-ink może pokazać kalendarz, pogodę i… to, co sobie zaprogramujesz.

Wyświetlacz e-ink na biurko – własnej produkcji

Jeden z deweloperów, Stavros Korokithakis, stworzył wielofunkcyjny wyświetlacz Timeframe w technologii ePaper, który można postawić na biurku. Urządzenie pozwala pokazywać zdjęcia, Kalendarz Google, a na pewnym etapie również pogodę. Do stworzenia tego sprzętu wykorzystał programistyczną płytkę LILYGO T5 ePaper, stanowiącą podstawę działania urządzenia. Obudowę natomiast wydrukował w 3D.

Użyty wyświetlacz elektroforetyczny ePaper został zintegrowany z modułowym mikrokontrolerem Espressif ESP32. Urządzenie otrzymało 8 MB pamięci RAM oraz 16 MB pamięci flash, a także dostęp do łączności Bluetooth i Wi-Fi.

W jaki sposób powstał Timeframe, który wyświetla kalendarz?

Deweloper zdecydował się na użycie podstawowej wiedzy na temat programowania C++, CoPilota oraz oficjalnego, ogólnodostępnego repozytorium. Kod programistyczny powstawał w oparciu o odnaleziony przykład buforu ramki, stanowiącej tablicę pikseli, dla których możliwe jest ustanawianie konkretnych kolorów wyświetlanych na ekranie.

Timeframe (źródło: STAVROS'STUFF)
Timeframe (źródło: STAVROS’STUFF)

CoPilot natomiast, działający w oparciu o sztuczną inteligencję, pozwolił na pobranie pliku HTTP oraz przekopiowanie danych do utworzonego bufora ramki. Dzięki takiemu rozwiązaniu, urządzenie Timeframe samodzielnie łączy się z serwerem, pobiera z niego plik, a następnie generuje go na wyświetlaczu.

Po wykonaniu tego procesu wyświetlacz przechodzi w stan uśpienia, co pozwala na zaoszczędzenie baterii. Kod, napisany w Pythonie, pozwolił natomiast na konwertowanie obrazu na nieprzetwarzane bajty. Na wyświetlenie Kalendarza Google pozwolił kolejny skrypt napisany w Pythonie w oparciu o narzędzie Selenium, które umożliwia automatyzowanie operacji generowanych przez przeglądarkę.

Choć urządzenie działało i było tworzone przez długi czas w pocie czoła Stavrosa, przypadkowo uległo uszkodzeniu podczas lokowania sprzętu w obudowie. Jednak nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Popsuty wyświetlacz z Timeframe stał się stacją pogodową, która i tak niezmiernie mnie zachwyca. Chętnie zrobiłabym sobie takie urządzenie, gdybym potrafiła programować…

Timeframe (źródło: STAVROS'STUFF)
Timeframe (źródło: STAVROS’STUFF)