Jowisz, Źródło:NASA, ESA, CSA, Jupiter ERS Team)
Jowisz, Źródło:NASA, ESA, CSA, Jupiter ERS Team)

Jowisz i jego sekretne życie – nowe zdjęcia z teleskopu Jamesa Webba

Już teraz możemy zobaczyć nowe obrazy Jowisza z teleskopu Jamesa Webba. Kolory, jak i technika wykonania, zapierają dech w piersiach nie tylko astronom. Wszystko dzięki specjalnym detektorom światła.

Jowisz, czyli uchwycić ulotne

Teleskop Jamesa Webba należy do najbardziej złożonych i największych teleskopów na świecie. Od niedawna ten wspaniały teleskop pomaga naukowcom rozwiązywać zagadki kosmosu poprzez zdjęcia ciał niebieskich. Uchwycił już wiele kadrów wszechświata, a nawet odkrył najstarszą i najdalej położoną galaktykę we wszechświecie.

Na stronie NASA zostały udostępnione nowe zdjęcia Jowisza z tego teleskopu. To, co wyróżnia nowe zdjęcia to to, jak dokładnie zostały wykonane. Możemy zobaczyć pierścienie, księżyce, zorzę polarną oraz inne galaktyki. Uchwycenie tak wyraźnych kadrów jest niezwykle trudne, ponieważ planeta obraca się niezwykle szybko, a obłoki zmieniają swój układ w ułamku sekundy. 

Szczerze mówiąc, nie spodziewaliśmy się, że będzie tak dobrze. To naprawdę niezwykłe, że na jednym zdjęciu możemy zobaczyć szczegóły Jowisza wraz z jego pierścieniami, maleńkimi satelitami, a nawet galaktykami

Imke de Pater, astronom planetarny
Jowisz, Źródło:NASA, ESA, CSA, Jupiter ERS Team)
Jowisz, Źródło:NASA, ESA, CSA, Jupiter ERS Team)

Kolorowanie danych

Teleskop jednak sam nie wykonuje zdjęć, zamiast tego wysyła dane z detektorów światła. Następnie dane z detektorów są analizowane przez naukowców, aby uzyskać szczegółowy obraz. Tak ostre zdjęcia planety można było uzyskać dzięki kamerom z filtrami podczerwieni. Ze względu na to że światło podczerwone nie jest widoczne dla naszych oczu, potrzebne było mapowanie fal podczerwieni. Naukowczyni obywatelska Judy Schmidt współpracowała z innymi naukowcami, by dane z teleskopu przekształcić na najdokładniejsze zdjęcia Jowisza.

Obrazy zostało zmapowane dzięki nadaniu filtru koloru. Zespół dokonał tego przekształcając długie fale na kolor czerwony, a krótsze na kolor niebieski, uzyskując niesamowite efekty. Zorze polarne zostały odwzorowane czerwonym filtrem, mgły wirujące wokół biegunów zmapowano na żółcie i zielenie, a błękit odwzorowuje światło odbite od chmury głównej. N

iektóre elementy na zdjęciu Jowisza wydają się białe, jak na przykład czerwone oko Jowisza, co zastanowiło obserwatorów.  Z odpowiedzią przychodzi interdyscyplinarny naukowiec Hedi Hammel.

Jasność tutaj wskazuje na dużą wysokość – więc Wielka Czerwona Plama ma zamglenia na dużych wysokościach, podobnie jak region równikowy. Liczne jasne białe 'plamy’ i 'smugi’ to prawdopodobnie wierzchołki chmur skondensowanych konwekcyjnych na dużych wysokościach.

Jowisz, Źródło:NASA, ESA, CSA, Jupiter ERS Team)
Jowisz, Źródło:NASA, ESA, CSA, Jupiter ERS Team)