Każdy mieszkaniec stanu Kalifornia może legalnie używać cyfrowych tablic rejestracyjnych, dzięki decyzji Kalifornijskiego Departamentu Pojazdów Motorowych (DMV). Tablice, oprócz estetycznego wyglądu, oferują szereg inteligentnych funkcji.
Kalifornia zatwierdza cyfrowe tablice rejestracyjne dla wszystkich kierowców. Jest to efekt przyjęcia ustawy o numerze AB-984, która pozwala na zastosowanie takiego rozwiązania w przestrzeni publicznej. Warto wspomnieć, że pierwsze rozważania na temat alternatyw dla analogowej tablicy pojawiły się w 2013 roku, czyli prawie dekadę temu. Po drodze, bo w 2018 roku, rozpoczął się program pilotażowy, w którym udział był mocno ograniczony i obejmował tylko 1 proc. zarejestrowanych pojazdów.
Po wielu latach finał całej sprawy jest taki, że dzisiaj każdy mieszkaniec Kalifornii może legalnie zamontować cyfrową płytę na swoim aucie i spersonalizować wiadomość w jej dolnej części, np. wal śmiało własność teściowej.
Reviver Auto ma monopol
Jedynym dostawcą nowej technologii jest firma River Auto, która w swoim asortymencie ma cyfrowe tablice w dwóch wariantach: zasilanym bateryjnie oraz zasilanym przewodowo przez akumulator pojazdu. Oba warianty mają monochromatyczny ekran HD z możliwością wyboru ciemnego lub jasnego tła, oba są odporne na temperatury z zakresu od -40C do +85C i oba mają certyfikat wodo i pyłoszczelności.
Urządzenia komunikują się w standardzie BLE i LTE, dzięki czemu połączymy się z aplikacją w telefonie, która posłuży nam do monitorowania i ustawiania wizualnych aspektów wyświetlacza. On sam, będąc w zasięgu aplikacji, automatycznie zaktualizuje pokazywaną datę. Najważniejsze – rejestracje dostępne są wyłącznie na tył samochodu.
To, co je różni, to kilka opcji występujących tylko w wersji przewodowej, takich jak wykorzystanie wbudowanego modułu GPS do śledzenia podróży i jej przebiegu oraz lokalizowania pojazdu. Wiadomo też, że wersja bateryjna ma ograniczoną żywotność, którą producent szacuje na około 5 lat. Rozwiązanie przewodowe RPplate nie jest jednak dla wszystkich, a właściwie tylko dla klientów komercyjnych oraz marek premium, takich jak Ferrari, Lamborghini, Aston Martin oraz kilka innych.
Firma Reviver zapowiada, że w przyszłości pojawi się jeszcze kilka innych funkcji, między innymi alerty diagnostyczne, integracja z usługami parkingowymi, zgłaszanie kradzieży auta oraz wspomina o implementacji systemu opłat drogowych.
Jaki jest koszt tej przyjemności? Różny, bo możesz zasubskrybować cyfrową tablicę, co będzie kosztować 19,95 dolarów przez 48 miesięcy albo zapłacić od razu za czteroletnią subskrypcję, co kosztuje 215,40 dolarów. Wariant przewodowy jest droższy i w wersji abonamentowej to koszt 24,95 dolarów miesięcznie, a w wersji jednorazowej 275,40 dolarów za cztery lata. Za 150 dolarów można zakupić pakiet instalacyjny okablowanej tablicy przez serwis firmy Reviver.
Kalifornia nie jest jedynym stanem, w którym cyfrowe tablice rejestracyjne są legalne. Michigan i Arizona również pozwala na taką możliwość we wszystkich rodzajach pojazdów, a w Teksasie mogą ich używać pojazdy flotowe. Ponad 10 stanów USA znajduje się na różnych etapach adopcji tej technologii.