PKP Intercity rozpoczęło, na wrocławskiej bocznicy, budowę automatycznej eko-myjni dla swoich taborów. Powstająca myjnia jest jedną z siedmiu planowanych w Polsce tego typu inwestycji.
Ekologiczna myjnia
Polski przewoźnik kolejowy PKP Intercity prowadzi szereg inwestycji, które nie tylko tworzą przyszłość dla transportu kolejowego, ale także napędzają krajową gospodarkę. PKP buduje nowe dworce, odbudowuje linie kolejowe, przeprowadza modernizacje, co pozwoli na zapewnienie podróżującym większego komfortu, ale także wygodniejszej formy pracy.
Przewidziana przez PKP myjnia będzie całorocznym obiektem, który będzie wykorzystywał deszczówkę. Inwestycja przewiduje wewnętrzną oczyszczalnię ścieków, która zawiera zamknięty obieg wody technologicznej. Takie zastosowanie umożliwia wielokrotne wykorzystanie, użytej w procesie mycia pociągów, wody.
Energia elektryczna dla pomieszczeń technicznych będzie uzyskiwana z ogniw fotowoltaicznych, które zlokalizowane będą na powierzchni dachu. Myjnia wyposażona zostanie w zestaw samojezdnych dysz i szczotek, ulokowanych wzdłuż 200-metrowej linii toru. W obiekcie zostanie również wykorzystany system automatycznego dozowania środków czyszczących, co pozwoli na zredukowanie jego zużycia, czasu mycia, a także oczyszczania wnętrza mytego pociągu.
Rozwój PKP Intercity w nadchodzących latach
Zaprojektowana inwestycja pozwoli na poprawę jakości usług i utrzymanie wysokiego standardu, a także na uzyskanie klimatycznej neutralności, dzięki zastosowaniu odnawialnych źródeł energii, wykorzystaniu deszczówki i samodzielnym jej oczyszczeniu, na miejscu, zaraz po jej użyciu do mycia taborów.
Za realizację odpowiedzialna jest firma Mostostal Warszawa, która realizuje także modernizację dworca PKP na stacji Gdańsk Główny. Łączny koszt zastosowań zrealizowanych bądź planowanych na terenie wrocławskiej bocznicy PKP Intercity wynosi ponad 75 milionów złotych brutto. Zakończenie budowy eko-myjni planowane jest na pierwszy kwartał 2023 roku.
Pierwsza myjnia ruszyła w czerwcu na terenie stacji Warszawa Grochów, projektowana jest również budowa podobnej myjni na terenie stacji postojowej Kraków Główny Zachód. Spółka PKP Intercity ma zamiar do 2030 roku zainwestować 2,6 miliarda złotych w ekologiczne rozwiązania i infrastrukturę techniczną.