Łazienka w domu na wydrukowanym osiedlu, źródło: Icon
Łazienka w domu na wydrukowanym osiedlu, źródło: Icon

Wydrukowane osiedle? Zobaczcie sami!

W Teksasie powstanie osiedle wydrukowane w 3D! Zespół budynków będzie złożony ze stu energooszczędnych domów z fotowoltaiką na dachach. Jest dostępnych kilka różnych koncepcji projektowych, a domy będą osiągały różne powierzchni.

Druk 3D używany w każdej dziedzinie

Zapewne wielu z was spotkało się już z metodą wykorzystania druku 3D – czy to w budownictwie, czy też w innowacyjnych medycznych plastrach, a nawet trzustkach, wymyślonych przez Polaków.

Mimo wielkich osiągnięć, naukowcy nie postawili jeszcze kropki na końcu listy swoich pomysłów wykorzystania tej technologii. Amerykanie postanowili zbudować ogromne osiedle, liczące setkę domów, które zostaną wydrukowane w 3D.

Duże osiedle wydrukowanych domów

Osiedle zostanie ulokowane nad rzeką San Gabriel, na wzgórzach Georgetown w Teksasie i wykonane przez Icon, we współpracy z Lennar, na podstawie projektów BIG-Bjarke Ingels Group. Firmy zaproponowały osiem różnych rozwiązań projektowych, których powierzchnia wynosi od 146 do 196 m2. W zależności od rodzaju projektu, część użytkowa będzie się składać z trzech lub czterech sypialni oraz od dwóch do czterech łazienek.

Osiedle drukowanych domów, źródło: Icon
Osiedle drukowanych domów, źródło: Icon

Domy są budowane, a raczej drukowane bezpośrednio w miejscu posadowienia za pomocą własnej drukarki Vulcan 3D, która wykorzystuje materiał o nazwie Lavacrete. Skład mieszanki tego materiału jest zastrzeżony, choć przypomina cement. Do zadań ludzi należy zbudowanie dachów z metalu, wstawianie drzwi, okien oraz pozostałych, istotnych elementów.

Drukarka 3D, źródło: Icon
Drukarka 3D, źródło: Icon

Rozwiązania zastosowane w budowie sprawiają, że budynki są energooszczędne, a dowodem na to jest system ogniw fotowoltaicznych. Wyposażenie domów będzie zawierało technologie w postaci Ring Video Doorbell, inteligentnych zamków, a także termostatów oraz urządzeń, zapewniających bezpieczeństwo przyszłych mieszkańców.

Cena jednego domu będzie wynosić około 450 tysięcy dolarów, co w przeliczeniu na złotówki daje około 2 milionów. Przedsprzedaż ruszy w przyszłym roku, jednak chętni i pewni zakupu, już teraz mogą się zarejestrować i śledzić aktualny stan budynków.