Farma wiatrowa w Chinach, źródło: Goldwind
Farma wiatrowa w Chinach, źródło: Goldwind

Oto największa turbina wiatrowa na świecie. Osiąga moc 16 MW!

Przemysł wykorzystujący siłę wiatru powoli się rozpędza. Największa turbina świata osiąga 16 MW i została wyprodukowana w Chinach. Kolejne firmy przeganiają się w oferowanej mocy i wielkościach łopat wirnika takich turbin.

Odnawialne źródła energii i ich rozwój

Ekologiczne źródła energii i wykorzystanie ich do produkcji prądu jest niezwykle często powtarzającym się tematem. Jednym z urządzeń wytwarzającym energię elektryczną z OZE, jakim jest wiatr, jest turbina wiatrowa. W zależności od użytej do produkcji technologii i wielkości łopat wirnika, możliwe jest uzyskiwanie różnych poziomów mocy, co dla firm branżowych staje się już powoli wyścigiem. Chińczycy zaprezentowali turbinę wiatrową, która na ten moment otrzymuje pozycję światowego lidera pod względem nominalnej mocy, osiągając 16 MW.

Największa turbina wiatrowa

Turbina, która została zaprezentowana przez Chińczyków, wyprodukowana w fabryce Goldwind, osiąga wysokość ponad 146 metrów, a średnica łopat wirnika sięga 252 metrów. Wykonawca ma w planach rozpowszechnienie tej wyjątkowej na skalę światową turbiny wiatrowej i uruchomienie nowych fabryk, które by ją produkowały. Jedna z nich miałaby powstać w Brazylii, a druga na terenie Ameryki Południowej.

Farma wiatrowa w Chinach, źródło: Goldwind
Farma wiatrowa w Chinach, źródło: Goldwind

Wyprodukowanie tak dużej turbiny wiatrowej przez chińską firmę to spora konkurencja dla firm takich jak Vestas, Siemens Games czy GE, które należą do największych producentów turbin na świecie. Duńska firma Vestas niedawno postawiła turbinę o mocy 15 MW, której średnica łopat wynosi 236 metrów, natomiast firmie Siemens Games w zeszłym roku udało się rozpocząć testy turbiny o mocy 14 MW o średnicy łopat 222 metrów. Inny z chińskich producentów zapowiedział budowę turbiny o mocy 18 MW, z łopatami wirnika o średnicy 260 metrów.

Chińczycy nie tylko angażują się w produkowanie nowoczesnych i wielkich turbin, ale również w przemysł energetyki wodnej. Jedna z firm, która zaangażowana była w produkcję największej turbiny, jest także autorem projektu dotyczącego elektrowni wodnej, której moc osiąga ponad 10 GW.

Farma wiatrowa w Chinach, źródło: Goldwind
Farma wiatrowa w Chinach, źródło: Goldwind