Wiatr (źródło: Pixabay)
Wiatr (źródło: Pixabay)

Bezłopatkowa turbina wiatrowa – innowacyjna metoda wykorzystania energii wiatru

Energetyka potrzebuje i poszukuje nowych rozwiązań, szczególnie w zakresie energetyki odnawialnej. Jednym ze źródeł odnawialnych jest energia wiatru wykorzystywana w turbinach wiatrowych. Firma Aeromine Technologies postanowiła zaprojektować bezłopatkową turbinę, która może być montowana na płaskich dachach w hybrydzie z panelami fotowoltaicznymi.

Turbina Aeromine, czyli nieruchomy system dla wiatru

Firma Aeromine, przy współpracy z Sandia National Laboratories w Albuquerque i Uniwersytecie Texas Tech, opracowała nieruchomą turbinę wiatrową, która może być montowana na krawędziach budynków i szacunkowo jest w stanie wyprodukować o 50% więcej energii elektrycznej niż panele fotowoltaiczne przy tych samych kosztach.

Istotnym aspektem jest możliwość zastosowania turbin na dachach o płaskiej powierzchni, więc to rozwiązanie mogłoby znaleźć miejsce w przedsiębiorstwach, zakładach produkcyjnych, biurach, sklepach i centrach handlowych, ale również na budynkach wielorodzinnych. Produkcja energii z wiatru w nowych turbinach możliwa jest o każdej porze dnia i nocy oraz w różnych porach roku, dzięki czemu powstały prąd jest bardziej stabilny w porównaniu do ogniw fotowoltaicznych.

Jednostka Aeromine jest cichym i estetycznym rozwiązaniem, który bez problemu może połączyć się z innymi rozwiązaniami technologii opartych o odnawialne źródła energii. Firma Aeromine udostępniła już swój produkt do testów największemu zakładowi chemicznemu BASF Corporation.

Fizyka i technologia działania bezłopatkowej turbiny

Turbina Aeromine wykorzystuje działanie aerodynamiki, która została już wcześniej zastosowana w profilach aerodynamicznych samochodów wyścigowych. Aeromine to od 20 do 40 jednostek.

Autorzy pomysłu i nowego rozwiązania sugerują, że ta nieruchoma turbina, w połączeniu z już zainstalowaną siecią fotowoltaiczną, może zapewnić 100% zapotrzebowania na energię elektryczną danego przedsiębiorstwa czy budynku. To może pozwolić na wprowadzenie w życie zrównoważonego rozwoju, który zapewni nie tylko potrzebny prąd, ale jednocześnie ochroni środowisko poprzez zredukowanie emisji z paliw kopalnych.