meta connect vr 11 (źródło: meta)
meta connect vr 11 (źródło: meta)

YouTube powoli zmierza do Horizon Home

YouTube zostanie wprowadzony do Horizon Home. Ma to nastąpić wkrótce. Do tego czasu użytkownicy dalej muszą się trochę pomęczyć.

Horizon Home to środowisko, do którego użytkownicy zestawów VR od Meta są przyzwyczajeni. Zasadniczo pełni ono rolę menu głównego. Swoistego huba, który wita nas po włączeniu gogli oraz do którego wracamy po zakończonej rozgrywce, bądź innej VR-owej aktywności.

Meta, wraz z patchem v41, wprowadziła możliwość odwiedzania „domów” swoich znajomych w VR. Ten zabieg miał na celu swoiste uspołecznienie doświadczeń wirtualnej rzeczywistości. Oraz był konieczny w ramach rozwoju wizji Metaverse.

Oglądanie treści na YouTube w Horizon Home

Aktywności, takie jak rozpoczęcie gry ze znajomymi, bądź wspólne oglądanie uprzednio przygotowanych przez korporację materiałów w Horizon Home, nie sprawiały problemów. Gorzej natomiast było z oglądaniem treści w serwisach zewnętrznych. Rzecz jasna dało się to zrobić, jednak proces był oględnie rzecz ujmując mało przyjazny dla użytkownika.

Meta jednak odniosła się do tego i ogłosiła podczas Meta Connect 2022, że YouTube zostanie zaimplementowany do Horizon Home. Koniec z żonglowaniem kontami, aplikacjami zewnętrznymi oraz oferowanymi trybami – wystarczy zaprosić znajomych i odtworzyć interesujący nas film.

meta nowe awatary 3d
Skoro awatary dostały nóg, łatwiej im będzie przyjść na maraton YouTube fot. Meta

Kiedy dojdzie do wdrożenia aplikacji?

To jest doskonałe pytanie, na które najprawdopodobniej sam Zuckerberg nie zna odpowiedzi. Jedyne, co wiemy na pewno, to to, że prace trwają i przydzielono do nich specjalny „zespół YouTube VR”. Na pewno dobrą informacją jest również, że aplikacja pozwoli nam nie tylko na odtwarzanie treści standardowych, ale i dostępnych na platformie doświadczeń VR.

Fascynujący natomiast jest fakt, że Meta wpadła na pomysł wprowadzenia tejże platformy do Horizon Home tak późno. Jeśli nasza przestrzeń w Metaverse ma być faktycznie domem, to dlaczego nie wprowadzono YouTube od razu? Jak długo będziemy czekać na inne funkcjonalności, które możemy robić w domu, ale nie w facebookowym świecie VR?

Na to pytanie odpowiedź najprawdopodobniej przyjdzie na długo po wprowadzeniu YouTube do Horizon Home. Jeśli w ogóle…