(źródło: Google)
(źródło: Google)

Bard, czyli konkurent ChatGPT. Google wprowadzi sztuczną inteligencję do wyszukiwarki

Firma Google od dawna pokazywała jak bardzo istotny jest dla niej rozwój w kierunku sztucznej inteligencji. Technologiczny gigant właśnie pochwalił się, że narzędzie Bard trafia w ręce testerów, aby za kilka tygodni mogło być dostępne dla większej liczby osób.

Bard trafił już w ręce testerów

Jak informuje Google na swoim blogu, system Bard jest „eksperymentalną konwersacyjną usługą sztucznej inteligencji”, która obsługiwana jest przez mniejszy model LaMDA (Language Model for Dialogue Applications). Ten model językowy powstał dwa lata temu i przeznaczony jest dla aplikacji dialogowych.

Bard (źródło: Google)
Bard (źródło: Google)

Bard od wczoraj jest w rękach testerów, którzy mają za zadanie przeanalizować pracę nowej usługi Google, zanim jeszcze zostanie udostępniona na większą skalę, co ma nastąpić w ciągu najbliższych tygodni. Przetestowanie systemu i uzyskanie zewnętrznych opinii osób testujących ma na celu sprawdzenie spełnienia wymagań jakości i bezpieczeństwa, a także ewentualne wprowadzenie poprawek.

Sztuczna inteligencja w nieustannym rozwoju

Firma Google od lat rozwija swoje umiejętności i tworzone narzędzia w oparciu o sztuczną inteligencję, zaczynając od BERTa, który był w stanie „zrozumieć” zawiłości wypowiedzi ludzi, przez MUM, będącego tysiąc razy potężniejszym niż poprzednik, a kończąc na teraźniejszości, gdy pojawiają się kolejne technologie, takie jak LaMDA, PaLM, Imagen czy MusicLM, o którym wspominaliśmy niedawno.

Niebawem jednak najgłośniej będzie o systemie Bard, dzięki któremu użytkownicy otrzymają większe i rozbudowane możliwości w tradycyjnych wyszukiwarkach. W ten oto sposób sztuczna inteligencja będzie w stanie przetwarzać rozbudowane pytania użytkowników i odpowiadać na nie w wyczerpujący i trafny sposób. Jak zaznacza firma – istotne jest, aby narzędzia AI były odpowiedzialne i bezpieczne.

Google już w przyszłym miesiącu ma zamiar wdrożyć do nowego systemu indywidualnych programistów, a także twórców czy przedsiębiorstwa. Z czasem dołączy do tego również zestaw narzędzi i interfejsów API, ułatwiających powstawanie aplikacji.

Z uwagi na wydarzenie „Google Presents”, odbywające się w Paryżu, możliwe, że pojawią się kolejne gorące szczegóły dotyczące wykorzystania sztucznej inteligencji.