Robot Astra od Apptronik
Źródło: Apptronik

Apollo to nowy humanoidalny robot, którego współtworzy NASA

Robot Apollo to wspólne dzieło firmy Apptronik oraz agencji NASA. Amerykańska agencja kosmiczna ma nadzieję, że dzięki tej współpracy zachęci inne firmy do stworzenia robota, który byłby w stanie polecieć w kosmos. Maszyna Apptronik nie opuści jednak atmosfery naszej planety…

Apptronik pracuje nad Apollo we współpracy z agencją kosmiczną

Apptronik jest firmą, która obrała sobie za cel stworzenie nowej generacji robotów, które, jak czytamy na jej stronie, pozwolą na ewolucję gatunku ludzkiego. Tutaj uspokoję wszystkich fanów Terminatora i innych zwolenników wizji morderczych robotów, że nie chodzi o eksterminację ludzi i zastąpienie ich maszynami. Firma wierzy, że człowiek i maszyna uzupełniają się nawzajem i chcą wydobyć pełen ludzki potencjał w oparciu o tę filozofię.

Najnowszy członek całkiem bogatego portfolio firmy powstaje we współpracy z amerykańską agencją kosmiczną. Kooperacja ta została nawiązana w zakresie komercjalizacji produktu i w zasadzie to dzięki niej humanoidalny robot nosi dumną nazwę Apollo. Niemniej fakt ten wcale nie oznacza, iż maszyna poleci w kosmos, no, a przynajmniej na ten moment nie ma takich planów.

Po co w takim razie agencja kosmiczna się w ogóle angażowała w tego typu partnerstwo, skoro nie ma zamiaru wysyłać bota w przestrzeń kosmiczną? Cóż, jak donosi portal CNET, NASA ma nadzieję zachęcić producentów do tworzenia humanoidalnych maszyn, które kiedyś będą mogły wyruszyć na podbój kosmosu. Jakkolwiek źle to brzmi, przynajmniej w kontekście Stanów Zjednoczonych Ameryki i robotów, mowa oczywiście o eksploracji, a nie zbrojnej ekspansji poza naszą planetę.

Jak wygląda Apollo?

Ostateczny wygląd tego robota nie jest znany, jednak oficjalny profil YouTube firmy opublikował materiał wideo z testów. Widzimy na nim maszynę przypominającą nieco Atlasa autorstwa Boston Dynamics (tak, tych od Spota), która wykonuje serię ćwiczeń. Prawdopodobnie testowana była umiejętność balansowania robota, gdyż w pewnym momencie widać, jak jeden z testerów denerwuje się, gdy robot traci równowagę.

Kiedy robot będzie dostępny na rynku?

CEO firmy, Jeff Cardenas, miał oznajmić, iż oficjalne pokazanie robota i jego premiera nastąpi jeszcze w tym roku. Nie podał jednak konkretnej daty, jednak biorąc poprawkę na fakt, że pierwsi klienci mają otrzymać swoje modele już w 2024 roku, możemy się domyślać, że maszyna zostanie zaprezentowana najwcześniej w połowie tego roku. Możliwość jej zakupu z kolei najprawdopodobniej zostanie umożliwiona pod koniec 2023 roku.

Ile to cudo będzie kosztować? Ta kwestia nie została poruszona, ale jestem spokojny, że nawet, gdyby to pytanie padło, Cardenas nie byłby w stanie na nie odpowiedzieć. Mając jednak świadomość, że zestaw ze Spotem kosztuje około 205000 dolarów netto, możemy przypuszczać, że za tę humanoidalną maszynę trzeba będzie zapłacić więcej.